też miałam takie podejrzenia, ale pewności żadnej. Co jest elementem decydującym przy rozpoznaniu? Poniżej zdjęcie soplówki zrobione również w G.Świętokrzyskich 20 listopada w poprzednich latach, ale w innym miejscu. Czy też jodłowa?
"Co jest elementem decydującym przy rozpoznaniu? " Substrat :-)Rośnie na jodle to jodłowa, na buku bukowa. Na buku także rośnie bardzo rzadka jeżowata, ale wygląda całkiem inaczej.
Myślisz Rysiu, że jodłowa wyrośnie na buku? Ja na buku spotkałam tylko raz jeżowatą, bukowej (gałęzistej) nie, za to jodłową mam opatrzoną. Rzeczywiście jodłowa i bukowa różnią się nieco w wyglądzie, ale czasami trudno to zauważyć :-)
Sam zagmatwałeś. Napisałam wyraźnie że substrat, a ty jakieś kombinacje wymyślasz. Po czym rozróżnisz bukową od jodłowej, jeśli nie jesteś w stanie rozpoznać drewna? Zadałam pytanie, na które nie otrzymałam odpowiedzi i jeszcze mi wmawiasz, że widzę buka. Moje pytanie nie odnosiło się do soplówek widocznych na prezentowanych w tym wątku zdjęć. Nie słyszałam dotąd o soplówkach bukowych rosnących na jodle, ani odwrotnie. Ale może ty słyszałeś i stąd moje pytanie.
To nie żart. Pytanie całkiem poważne. Jeszcze jakiś czas temu nikt by nie uwierzył w żółciaka na iglastym, a sama 2 lata temu i w ubiegłym sezonie również znalazłam go na jodle. Grzyby są nieprzewidywalne.
Na niżu żółciaki na igalstych to raczej wszystko Laetiporus sulphureus, który okazjonalnie infekuje także drzewa iglaste. Ale te żółciaki z drzew iglastych znajdowane w górach warto zebrać i zbadać. Laetiporus montanus był do tej pory stwierdzony na Picea i (chyba) Larix, ale może ma szersze spektrum żywicieli. Trochę infromacji o Laetiporu montanus jest tutaj: http://www.mycobank.com/MycoTaxo.aspx?Link=T&Rec=512119 a szerzej w atrykule Tomsovský M. & Jankovský L. 2008. Validation and typification of Laetiporus montanus. Mycotaxon 106: 289-295. dostępnym na: www.cybertruffle.org.uk/cyberliber/ w zakładce Journals > Mycotaxon > 106