Jeszcze nie opanowałam sposobu rozróżniania między rodzajami Phellodon, a Hydnellum, myślę jednak że to pierwszy z nich. Grupa owocników wyrosłych pod jodłami i charakterystyczny zapach maggi wysuszonych owocników.
Hydnellum od Phellodon można odróżnić po kolorze wysypu zarodników, u Hydnellum wysyp w odcieniach brązu, a u Phellodon biały. Jeżeli masz suszka sprawdź barwę hymenoforu, u Hydnellum brązowy.
Dzięki Asiu, oglądam te suszki ze wszystkich stron... hymenofor wygląda mi na szary, a nie wiem jak ma wyglądać u Phellodon. Jeśli już zdecydujemy, że to jednak on, to znowu pozostanie pytanie - który?
U Phellodon wysuszony hymenofor jest w odcieniach szarości, jasnego brązu (kawa z mlekiem). Moim zdaniem nie jest to Phellodon tomentosus, u niego po wysuszeniu kolce mają barwę jasnej kawy z mlekiem (u młodszych z dodatkiem różu), a poza tym chociaż część sąsiadujących owocników byłaby pozrastana, a z tego co widać na zdjęciach nie jest. Aniu, może zrobiłaś przekrój.
No dobrze Waldku, skoro już mamy typ, mogę dodać że po wysuszeniu ma kolor kawy z dużą ilością mleka, zapach ale raczej niezbyt intensywny. Faktycznie mógł być po przejściach, bo lato było jakieś szare ostatnio.
Ten na moich zdjęciach jest świeżo po opadach deszczu, mocno nasiąknięty. Można się dopatrzyć jakiegoś brązu i widać jasny brzeg, a po wysuszeniu cały owocnik mleczno-kawowy. Nie potrafię ocenić czy to owocnik młody czy stary, ale chyba raczej to drugie, w odniesieniu do jodłowych igieł raczej duży. Na ostatnim zdjęciu może to wysyp zarodników przemawiający za Phellodon?
Dziś tam byłam, ale nie spotkałam jej. W poprzednim tygodniu było jej sporo i to już taka zejściowa. Bardzo podobna tylko nie nasiąknięta wodą po deszczu. Jak się uda i jeszcze wyrośnie, to wg wskazówek postąpię ;-)