Zebrany "przez przypadek" (pomyliłem z innym grzybkiem) w październiku 2010 r w lesie dębowym z nielicznymi modrzewiami. Makroskopowo najbardziej przypomna mi C. trivialis, który zatracił śluzowatość (był już lekko przysuszony). Miał bardzo charakterystyczny zygzakowato-łuskowaty trzon.
zarodniki:
Nie podoba mi się jednak wielkość zarodników. Ich długość jest dość zróżnicowana i waha się od 13-18 µm.
W/m w ogóle nie podobny do Tricholoma focale ( nie mówiąc już o barwie i wyglądzie zarodników). Z wyglądu i po zarodnikach to zasłonak. Zasłonak pospolity to też w/m nie jest. Podpada mi na wysuszonego zasłonaka kleistego, ale środowisko coś jakby nie to :)
Gdy znalazłem tego zasłonaka to byłem pewny że jest to T. focale, której to nigdy nie spotkałem. Zarodniki jednak wskazują na Cortinarius. Zasłonak kleisty chyba jednak nie ma takiego trzonu.
Wyraziłam swoją opinię na temat tego grzyba. Jestem tylko amatorem i jeszcze nie dorosłam do etapu mikroskopowania, więc nie mam pojęcia o wyglądzie zarodników. Sugerowałam się zdjęciami znalezionymi w sieci, chociażby tymi http://grzyby2.web-album.org/photo/161330,gaska-ognista-tricholoma-focale . Dla mnie bardzo podobna do Waldkowego zasłonaka.
To tak jak ja. Żeby "porozmawiać" o zarodnikach nie trzeba koniecznie mieć mikroskopu :) Waldemar pokazał zarodniki i ich barwa i wygląd wykluczją gąskę, bowiem gąski mają biały wysyp i gładkie zarodniki, jak to piszą w atlasach.
Nie będę się wcale upierał przy zasłonaku kleistym (zresztą wyraziłem swoją wątpliwość co do tego gatunku), jednakże warunki pogodowe niekiedy potrafią bardzo zmienić owocniki, a tu do tego mamy tylko jednego do porównań :)