Także inne nowsze numery związane z grzybami.
http://bpn.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=260 "MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (1/2016) GRZYBY LECZNICZE (str. 5.)
Krzysztof Grzywnowicz
Grzyby stosowane w medycynie ludowej stają się stopniowo częścią medycyny oficjalnej, niemniej w Polsce raczej o nich się nie mówi („nie należy robić ludziom nieuzasadnionej nadziei”). A niektóre z nich stosowane były już przez naszych przodków w epoce kamiennej. Stosowano grzyby świeże (zewnętrznie, wewnętrznie jako pożywienie) i jako wyciągi wodne (okłady zewnętrzne lub napary do picia), oraz jako suszone i wyciągi alkoholowe.
JAK OGLĄDAĆ GRZYBY, ŻEBY WIDZIEĆ ICH CECHY (CZ. 2 CECHY TRZONU) (str. 8)
Anna Kujawa
Kolej na element, który zazwyczaj (choć nie zawsze) łączy kapelusz z podłożem, z którego wyrasta owocnik. Takim łącznikiem jest trzon. Jeśli przyjrzymy się uważnie temu fragmentowi owocnika okaże się, że różnorodność zarówno kształtów, jak też barw i struktury jego powierzchni jest ogromna. Cechy trzonu są nie mniej ważne w identyfikacji grzybów od cech kapelusza.
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (2/2016) CZY GRZYBY TRZEBA CHRONIĆ? (STR. 5.)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Dla rzeczywistej ochrony grzybów istotne są dwie rzeczy, po pierwsze ochrona ekosystemów (w rozumieniu tych najbardziej pierwotnych i tych „lubianych” przez grzyby), a po drugie, nauczenie ludzi „ochroniarskiego” podejścia do grzybów.
JAK OGLĄDAĆ GRZYBY, ŻEBY WIDZIEĆ ICH CECHY (CZ. 3) CECHY HYMENOFORU (STR. 8)
ANNA KUJAWA
Słowo hymenofor pochodzi z języka greckiego, gdzie „hymen” oznacza skórę, błonę, a „phorós” to niosący. Grzyby wytwarzają ogromne ilości zarodników, zatem im większa jest powierzchnia hymenoforu (a tym samym powierzchnia hymenium – warstwy zarodnikotwórczej), tym więcej zarodników może na niej powstać.
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (3/2016) GRZYBY – CZŁOWIEK – ŚRODOWISKO (STR. 8)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Jako odrębne organizmy grzyby pojawiły się około 700 milionów lat temu, gdzieś w prekambrze, a może jeszcze wcześniej. Były wśród pierwszych organizmów eukariotycznych na naszej planecie. Nie ulega wątpliwości, że jako organizmy symbiotyczne „pomogły” roślinom wyjść z oceanów na ląd. Czyli już wtedy wpływały na środowisko i wykorzystywały je do swoich potrzeb (strategii życiowych).
GRZYBY CHRONIONE (STR. 11)
ANNA KUJAWA
Niektóre gatunki grzybów spotyka się często. Ich owocniki wyrastają w różnych miejscach: lasach, na łąkach, na przydrożach, w parkach i ogrodach. Niektóre z nich, tworzące jadalne owocniki są powszechnie zbierane i wykorzystywane kulinarnie. Są jednak grzyby, które mają tak specyficzne wymagania, że do znalezienia ich owocników potrzeba wiedzy, odpowiedniego miejsca i… łutu szczęścia. W tym i następnym artykule przyjrzymy się grzybom chronionym i innym, rzadkim, ginącym, zasługującym na szczególną uwagę i wyjątkowe traktowanie.
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (4/2015) GRZYBY JAKO ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Definicje naukowe, głównie zachodnie, są zwięzłe – żywność funkcjonalna jest żywnością naturalną lub obrabianą (głównie przez fermentację), która zawiera związki biologicznie aktywne o znanych klinicznie lub udokumentowanych korzyściach dla zdrowia.
JAK OGLĄDAĆ GRZYBY ŻEBY WIDZIEĆ ICH CECHY (CZ. 1)
CECHY KAPELUSZA (str. 8)
ANNA KUJAWA
Kształt kapelusza najczęściej ulega zmianie podczas rozwoju owocnika, początkowo kapelusze są zazwyczaj wypukłe, półkuliste lub walcowate (chronią rozwijający się hymenofor – blaszki, rurki, kolce), a w miarę dojrzewania zarodników rozpościerają się i przybierają kształt lekko wypukły, płaski lub lejkowaty.
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (3/2015) GRZYBOWE LISTY PRZEBOJÓW (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Wartości grzybów dla naszego nosa i podniebienia, a nie ich wartości odżywcze, stały się podstawą do sporządzania tak zwanych „list przebojów grzybów jadalnych”. Pierwsze narodowe zestawienia pojawiły się pod koniec XX wieku i do tej pory są chyba jedynymi. Najbardziej systematyczni pod tym względem Anglicy pod koniec lat dziewięćdziesiątych ustalili (po trzech „podejściach”) czołową dwudziestkę przysmaków mykologa.
MISKI, KUBKI, USZKA (str. 8)
ANNA KUJAWA
W zachwyt wprawia widok kandelabrowatych, regularnie wielokrotnie porozgałęzianych, okazałych owocników świecznicy rozgałęzionej. Jeśli obejrzy się zakończenia szczytowych rozgałęzień, zauważy się misterne, regularne wyrostki kojarzące się z dziesiątkami maleńkich świeczek. Lasy, łąki, przydroża kryją jeszcze wiele gatunków o osobliwych kształtach owocników. Warto je poznać.
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (2/2015) GRZYBY TRUJĄCE – MITY I FAKTY (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Lepiej zostawić w lesie dziesięć dobrych grzybów niż zjeść tego jednego, śmiertelnie trującego (zasada ograniczonego zaufania nawet do siebie!). A konkretnie, uczmy już przedszkolaki, że zabójcą jest ten nie wyróżniający się, zielony muchomor bez plamek, a nie czerwony z łatkami, z książek dla dzieci!
ROGI, WACHLARZE, JĘZORY (str. 8)
ANNA KUJAWA
W zachwyt wprawia widok kandelabrowatych, regularnie wielokrotnie porozgałęzianych, okazałych owocników świecznicy rozgałęzionej. Jeśli obejrzy się zakończenia szczytowych rozgałęzień, zauważy się misterne, regularne wyrostki kojarzące się z dziesiątkami maleńkich świeczek. Lasy, łąki, przydroża kryją jeszcze wiele gatunków o osobliwych kształtach owocników. Warto je poznać.