• Mikroskop Carl Zeiss Jena z nasadką trinokularową - do czego służy...?
jest to kondensor, a właściwie trzy kondensory w powiedzmy urządzeniu rewolwerowym. Jeden jest dla jasnego pola a dwa do ciemnego albo dwa dla jasnego dla różnej wielkości apertur obiektywów i jeden dla ciemnego pola.Nie pamiętam dokładnie która wersja z kondensorami jest poprawna, do tego jest to kondensor pankratyczny.
Jak Marcin wspomniał..jest to pankratyczny układ oświetlający (podobno trzeba rozumieć to tak..."transfokator, uklad pankratyczny czyli obiektyw o zmiennejogniskowej - zmiana
ogniskowej nie powoduje zmiany polozenia plaszczyzny przedmiotowej i
obrazowej czyli raz nastawiona ostrosc nie ulega zmianie przy wyborze innej
ogniskowej)"..
tutaj z trzema kondensorami: 1 do jasnego i 2 do ciemnego pola (kardioidalne). Pluta opisał go częściowo w dziale Mikroskopy laboratoryjne i badawcze (prześwietleniowe)w "Mikroskopii optycznej" s.329 jako wyposażenie wymienne mikroskopu Amplival. Wcześniej spotkałem się z tym układem w Lumipanie..załączam zdjęcie. Układ ten wyposażony jest w skalowane pokrętło ,którym płynnie i optymalnie można dostosować szerokość wiązki świetlnej do apertury obiektywu a dodatkowe wzmocnienie natężenia światła daje tu spec.powłoka antyodblaskowa "reflexmindernd T-Belag". Poza tym do kontrastu fazowego nakłada się tu jedną tylko przesłonę pierścieniową (Zeiss ma ich multum różnych średnic)idealnie zgraną z częścią "zoomującą" dla różnych obiektywów i opcjonalnie można wymieniać specjalne kondensory.
Jako informacja porównawcza na przyszłośc: ten pokazany mikroskop został sprzedany za 860 zł.
Obiektywy planachromat x16, x25, x100 oraz apochromat x40
Jeżeli stan techniczny był dobry, to uważam, że był to bardzo korzystny zakup, czyż nie?