• Budowa grzybów - douczamy się
Na stronie atlasu Marka
"Budowa grzybów" http://www.grzyby.pl/budowa-grzybow.htm natknąłem się na tekst:
...W zależności od odległości pomiędzy sąsiednimi blaszkami mówi się o gęstych lub rzadkich blaszkach. W sposób wymierny określa się gęstość ułożenia blaszek podając dwa parametry: L= ilości kompletnych blaszek biegnących od trzonu do brzegu kapelusza, l= ilość blaszeczek pomiędzy dwoma blaszkami, np. L=15-25 l=3. W zależności od grubości pojedynczej blaszki mówi się o grubych lub cienkich blaszkach. W zależności od wymiarów blaszki, od jej podstawy do ostrza, mówi się o szerokich lub wąskich blaszkach. ... Muszę przyznać, że nie do końca rozumiem parametr
L= ilości kompletnych blaszek biegnących od trzonu do brzegu kapelusza Czy chodzi o wszystkie kompletne blaszki występująca pod kapeluszem i biegnące od trzonu do brzegu kapelusza?
Czy te parametry czyli
np. L=15-25 l=3 mają praktyczne zastosowanie jako cecha diagnostyczna w opisach czy kluczach do oznaczania grzybów? Jakiś przykład?
(wypowiedź edytowana przez bogdan 09.stycznia.2011)
Tak, L - to liczba wszystkich blaszek (czyli tych od brzegu kapelusza do trzonu), a l, to liczba blaszeczek (= miedzyblaszek) pomiędzy dwoma blaszkami. Gęstość (a zatem i liczba blaszek) jest cechą diagnostyczną.
Zapis L = 15-25, l = 3 oznacza, że pod kapeluszem znajdziemy 15 do 25 długich blaszek, a pomiędzy nimi zazwyczaj po 3 blaszeczki.
Zapisy ten występuje w wielu kluczach. Tu przykład z monografii Collybia Noordeloosa i Antonina:
Serdecznie dziękuję :-)
W naszych polskojęzycznych kluczach czy opisach raczej chyba ich nie zauważymy (przynajmniej ja nie kojarzę)
Czyli przy pewnych rodzajach może być (jest) to ważna cecha diagnostyczna?
Tak, w naszych kluczach nie stosowało się tego liczbowego określenia. Zastępował to mniej precyzyjny opis np. blaszki gęste, blaszki rzadkie, blaszeczek brak itd..
Jest to cecha diagnostyczna, bo liczba blaszek jest często stała w danym gatunku lub waha się nieznacznie.