Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
talerz
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 październik «

#190

tk
Jeżeli potrzebne dodatkowe zdjęcie to zamieszczę.

#67

Eeeeeee...

Onnia tomentosa
czyli:
szczeciniak filcowaty

Chyba...

#18

A jak wyglądał pod spodem??

#61

2004.10.11 15:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
A nie jest to przypadkiem pniarek obrzeżony? Może się nie znam, ale na pierwszy rzut oka, to właśnie on mi przyszedł na myśl.

#24

Nie to na pewno nie jest pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola).

#196

tlk1
Proszę uprzejmie, to spód.

#25

Ha, i tu nie mam kompletnie pojecia co to może być. A swoja drogą Marku doskonale dokumentujesz fotograficznie swoje znalezieska.

#199

ltk3
Jeszcze zbliżenie. Może będzie bliżej. To dość duże owocniki. Wielkość raczej półmiska. Stanowisko w lesie sosnowym, pobliże mokradła, w sasiedztwie brzozy. Kilkanaście owocników różnej wielkości w skupieniu ok 3 m2.
Teraz jeszcze do Maćka.
Ja zrobiłem ponad 100 zdjęć pniarka obrzeżonego, więc mam go dość dobrze zapamiętanego i w kadrze i we własnej pamięci. Nie jest ze mna aż tak źle.
Ale obiecuję, że kiedyś dam taka serię pniarków, bo myślę, że jest o czym porozważać.

#26

No to teraz juz cos swita, ale nie do konca. To jest grzyb z grupy grzybow hydnoidalnych, tj. takich ktore maja hymenofor w postaci kolcow. Tam jest kilka rodzajow Hydnum, Hydnellum, Phellodon, Bankera, itp. ale nie am pojecia do ktorego z nich nalezy ten grzybek na zdjeciu

#200

Marcinie. Staram się robić tak zdjęcia, aby osoba - zawodowiec oglądająca mógła rozpoznać, a widz, osoba szukająca porównania - porównać i zapamiętać jak wyglada dany gatunek, - bez większych trudności. Bardzo brak mi tego wyraźnego obrazu w różnych publikacjach, również w internecie. Nie jest to łatwa sztuka. Zabierając się za to, już będzie dwa lata temu, nie spodziewałem się na co się rzucam. Ale jest to pasjonujace dla mnie jako fotografującego. Może trochę mnie to nawet zbytnio wciąga.

#354

2004.10.11 17:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
"Po obrazkach" wygląda jak Phellodon melaleucus
:-)

#202

Aniu i Marcinie.
Może to jest Phellodon confluens?
Korkowiec pozrastany (zrośnięty)???.
To linka.
http://perso.club-internet.fr/sevlauqu/images/Phellon_confluens.jpg
Może macie jakieś materiały dla porównania?.

#91

2004.10.11 20:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
W "Grzyby znane i mniej znane" Dermka jest foto i opis korkoząba pozrastanego i makroskopowo pasuje jak ulał. Kapelusz z białym paskiem na brzegu, różnorodne wyrostki na kapeluszu, szczególnie w centrum itd. Toczka w toczkę to co na zdjęciu Marka z wyjątkiem trzonu, który ma być kawowobrązowy do ciemnobrązowego, filcowaty, pozrastany z sąsiednimi trzonami. Czy te cztery czarne wyrostki widoczne na ujęciu od spodu to małe trzonki czy grudki ziemi w miejscach przyrastania owocnika do podłoża?
Z tego co niewidoczne na zdjęciu podany jest zapach miąższu - ma przypominać przyprawę maggi (hydrolizat białkowy, lubczyk).

#207

Witaj Darku.
Te czarne miejsca to trzonki, tylko z ziemią.
Czarna, torfowa ziemia, bo przy bagnie sobie rosły te owocniki. Zdjęcie zrobione 16 września br. w północno-wschodniej Polsce. Zimnawo i deszczowo było. Nie miałem gdzie wysuszać grzybów. Nie zabierałem też, do domu.
Trudno. Jesteśmy chyba wszyscy coraz bliżej rozpoznania.

#94

2004.10.11 22:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Wielka szkoda, że nie zabrałeś do zielnika bo jeśli to Phellodon confluens, a wiele na to wskazuje, to miałbyś w kolekcji kolejny bardzo rzadki gatunek...
Jeszcze wątpliwość związana z siedliskiem. U Dermka jest, że występuje w lasach liściastych, a tu na pocieszenie jest brzoza w pobliżu...

#210

Darku.
Ściślej kilka brzóz, no i liściaste krzaczorki, jak to przy bagnie. Tam pewnie kiedyś było jezioro, bo w środku pozostało jeszcze oczko wodne. Pewnie jest w glebie pozostałość olszyny.
Możesz mi podesłać skan wiadomości o tym grzybku.?
W przyszłym roku, jeżeli go spotkam do zabiorę i Ci prześlę.(znam bdb to siedlisko). Ja z wiadomych względów pozostanę przy kolekcjonowaniu zdjęć do albumu.

#96

2004.10.11 23:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
phellodon-confluens-opis

#211

Darek.
Serdeczne dzięki.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji