Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2006, maj, Hajnówka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Grupa Mykologiczna «
i

#1305
od kwietnia 2001

2006.05.31 09:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Krótka relacja z wiosennej wyprawy "Grupy Mykologicznej".

Tytułem wyjaśnienia :) Grupa Mykologiczna to byt całkowiecie wirtualny, do tego stopnia że, używając modnej ostatnio w naszym kraju retoryki, "tam gdzie spotyka się choćby dwóch by uprawiać myko/miko/grzybolubstwo jest Grupa Mykologiczna". Patrz dyskusja pięterko wyżej na forum.

Spotkanie miało miejsce dzięki inicjatywie naszego forumowego kolegi Marka Wołkowyckiego. Najaktywniejszy udział w organizacji wziął na siebie Darek Karasiński, loco jak przed rokiem, w komfortowym bungalowie w stylu bawarskim w "gospodardstwa agroturystycznego" w Lipnicy. Marku W. kiedy pensjonat u Ciebie? Pora rzucić etat i zacząć robić prawdziwy biznes na eko-maniakach :)

Czy w maju w Puszczy Białowieskiej są grzyby? W przeciągu pięciu efektywnych dni wycieczkowych można powiedzieć, że zdarzają się.
Z ciekawszych znalezisk można wymienic Naucoria amarascens (prawdopodobnie pierwsze znalezisko dla Polski), Asterodon ferruginosus (prawdopd. drugie znalezisko dla Polski, gigantyczny owocnik).

Równie dużą atrakcją jak teren było nasze towarzystwo :) w nim oprócz osób wcześniej wymienionych Ania Ronikier, Ania Kujawa i Marcin Piątek. Wiedza intensywnie promieniowała w promieniu kilkunastu metrów. Marcin Piątek przerzucił się zawodowo na mikro grzyby głowniowe, pod niemal każdym liściem roślinny zielnej znajdował jakieś głownie lub mikro-miseczki - "one są wszędzie !!!". Na szczęście nie zapomniał o nadrzewnych, co było szczególnie przydatne w okresie gdy "farby na drewnie" dominują.

Ania Ronikier pokazała bezcenne mikro-chwyty przy wykonywaniu preparatów mikroskopowych. Więcej o tym w innym czasie w wątku miko-technicznym.

Odbyła się niejedna dyskusja na temat nomenklatury (eksykat-znalezisko-zbiór-suszek-torebka zielnikowa-fungarium-grzybnik) - dyskusje mogły by być jeszcze dłuższe (czy oni muszą pić tyle piwa?) ale trzeba też spać.

Ostatnią atrakcją (a wymieniam jedynie część) była możliwość przeglądnięcia nowej i starszej literatury przywiezionej przez krakowiaków.

Na zakończenie chcę jeszcze raz podziękować Markowi Wołkowyckiemu za przewodnictwo i gościnę, Ani, Ani, Marcinowi, Darkowi za towarzystwo i wymianę wiedzy i doświadczeń. Za ciekawie i mile spędzony czas.
i

#1758
od września 2004

Właśnie się zastanawiałem, kiedy napiszesz jakieś sprawozdanie ;-)

No to teraz już się zbieram na autobus do Krakowa... :-))
i

#2768
od sierpnia 2002

2006.05.31 09:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
No to gratuluję udanej wyprawy w tak zacnym towarzystwie.
Czekam z niecierpliwością na Twój atrykuł o "Aninych Mikrochwytach", zdjęcia ciekawych znalezisk i info, gdzie je opublikowaliście !!!
i

#758
od maja 2002

2006.05.31 21:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Oczywiście nic nie jest w stanie przebić znalezienia Asterodon ferruginosus ale z ciekawszych (dla mnie:-) znalezisk dodam jeszcze:

- nowy dla Polski (?) Henningsomyces puber - cyfeloidalny śliczny grzybek

- Steccherinum rhois - bardzo rzadko notowany gatunek, przypominający Steccherinum bourdotii ale z elipsoidalnymi zarodnikami

- Dichomitus campestris - stary okaz wyrosły na martwej gałęzi leszczyny; obecnie fragment tej gałęzi został umieszczony w wilgotnej komorze i poddany obserwacji z nadzieją, że uda się sprowokować pojawienie nowego owocnika; trzymajcie kciuki

- Camarops tubulina - bardzo rzadki pyrenomycet pojawiający się jedynie w drzewostanach o dużym stopniu naturalności, w Czechach pod ochroną

- Stereum insignitum - nieczęsty gatunek skórnika tworzący owocniki przyrośnięte do podłoża zwężoną nasadą lub wręcz krótkim nibytrzonkiem

- Botryohypochnus isabellinus - tworzący niepozorne, błonkowato-watowate, rozpostarte owocniki na gnijącym drewnie, ale za to pod mikroskopem berdzo efektowny bo posiadający kuliste zarodniki z rzadkimi, cylindrycznymi kolcami (stąd dosyć łatwy do oznaczenia)

- dwa trudne do znalezienia poza Puszczą Białowieską gatunki Phellinus: Phellinus laevigatus(na brzozie) i Phellinus chrysoloma (na świerku)

- Crepidotus lundelli, rzadki gatunek ciżmówki

Marcin najbardziej ucieszył się z odnalezienia rzadkiego w Polsce gatunku głowni Urocystis syncocca rosnącej na przylaszczce (Hepatica nobilis).

Oczywiście jest jeszce sporo materiału do dooznaczenia - interesujące gatunki z rodzajów Skeletocutis, Ceriporiopsis, Phlebia, Gloeocystidiellum... będzie co robic zimą:-)

Co do piwek to bez przesady - w sumie nie wypiliśmy nawet jednego transportera:-)

Refleksja na podsumowanie: szkoda, że Puszcza Białowieska jest tak daleko:-(

#130
od września 2005

2006.06.01 14:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Ronikier (ania2)
A ja dziekuje bardzo Darkowi i Markowi S. za to, ze mnie nauczyli robic zdjecia i dzieki nim zrobilam pierwsze w zyciu zdjecie makro!!
A Marek W. przyniosl zbierane przez siebie wczesniej sluzowce, w ktorych pierwszy raz "na zywo" zobaczylam Licea variabilis (bezkosmek zmienny), z czego sie tez bardzo ciesze.
Fajnie by bylo miec czas na wiecej takich wyjazdow.

#235
od września 2004

No to ja się też dołaczę.
Wycieczka była bardzo miła i udana, nie tylko ze względów naukowych, ale także ze względu na wspaniałe towarzystwo, i możliwość ciekawych dyskusji. Już teraz pojechałbym na podobną wyprawę, ale może zahaczylibyśmy o jakieś torfowiska :-)
Z głowni, które udało mi się zebrac najciekawsze dla mnie są:
- Urocystis syncocca na Hepatica nobilis - rzadki w Polsce, a po raz pierwszy znaleziony w Puszczy Białowieskiej
- Entyloma chrysosplenii na Chrysosplenium alterifolium, znalazłem go po raz pierwszy!
- Urocystis ficariae na Ficaria verna
- Urocystis poae na Poa sp. - to w Dwikozach, w czasie drogi z Krakowa do Puszczy.
- Ustilago striiformis na Bromus inermis, też w drodze do Puszczy, w Górkach na grobli stawów rybnych
Bezskutecznie poszukiwałem Entyloma verruculosum na pospolitym w Puszczy Ranunculus lanuginosus, ale ku mojej ogromnej uciesze Marek W. dał mi różne porażone jaskry, które zebrał w poprzednich latach, na których znalazłem mój upragniony grzybek...
i

#1766
od września 2004

Jak wygląda Entyloma chrysosplenii?
Bo u mnie roścnie sporo Chrysosplenium, mógłbym poszukać :-)

#3044
od maja 2003

2006.06.01 15:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Z kafejki internetowej na dworcu we Wrocławiu- nie ma to jak uzależnienie :-)))))

Dzięki seredeczne również za tę wyprawę i łazęgowanie :-))
i

#760
od maja 2002

2006.06.01 22:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Dla Sebastiana - tak wygląda Entyloma chrysosplenii:
Entyloma chrysosplenii
i

#1307
od kwietnia 2001

2006.06.01 22:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Darku, pokaż może bardziej podniecające nie-pamiętam-jak-się-nazywa - takie pomarańczowożółte mini-miseczki z włókienkami na brzegach - były na spodzie liścia nie-pamiętam-czego (z pierwszego dnia?). Masz fajne zdjęcie.

Jeśli możesz daj wycinek w skali pikseldopiksela.
Są niesamowite i przypominają "prawdziwe workowe miseczki" tyle, że mini-mini :)

Te plamy na liściach od grzybów głowniowatych różnią się chyba od "zwykłych plam" zgrubieniem i tym, że zwykle w dojrzałych po otarciu uwidacznia się czarna masa. Daruj Marcinie jeśli trywializuję :)
i

#762
od maja 2002

2006.06.01 22:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Te bardziej podniecające to Puccinia - w tym konkretnym przypadku Puccinia violae.
Zgodnie z życzeniem wycinek pikseldopiksela:
Puccinia
i

#763
od maja 2002

2006.06.01 23:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Grzyby z rodzaju Puccinia należą do Urediniomycetes > Uredinales > Pucciniaceae.
Grzyby z rodzaju Entyloma należą do Ustilaginomycetes > Ustilaginales > Tilletiaceae
Do tej samej rodziny (Tilletiaceae) należą grzyby z rodzaju Urocystis. One bardziej przypominają "typowe" głownie jak np. głownia kukurydzy (Ustilago maydis)
Dla przykładu wspomniany wcześniej Urocystis synccoca:

Urocystis synccoca

Po rozerwaniu tego zgrubienia wysypuje się z niego czarniawa masa zarodników:

Urocystis synccoca

U Entyloma nie ma ani specjalnego zgrubienia na liściu rośliny żywicielskiej ani czarnej masy zarodników bo zarodniki są hyalinowe.
i

#2785
od sierpnia 2002

2006.06.02 08:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Dla Puccina mam wielki sentyment właśnie ze względu na ten bardzo uroczy wygląd. Podczas wycieczki na Homolę, 27-maja Michazebrał z Błażejem kilka gatunków na różnych żywicielach. Juz w terenie zachwycaliśmy się ich kolorami i wyglądem.

Dzięki też za pozotałe fotki - cóż - codziennie, wszędzie i wszystko mówi mi, że świat grzybów jest nie do ogarnięcia :)

Na koniec uświadomcie "czarną masę" w sprawie pseudopixelów :)
i

#1776
od września 2004

Dzięki, pooglądam w najbliższym czasie śledziennice w moim lesie :-)

Marcin mi już wcześniej wysłał fotki w dużym formacie na maila :-))
i

#776
od maja 2002

2006.06.10 00:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Doszedł jeszczcze jeden ciekawy gatunek. Makroskopowo uznany za Henningsomyces candidus/puber po wsadzeniu pod mikroskop przez Anię R. okazał się być Rectipilus fusciculatus.
Gatunek ten był ostatnio znaleziony 103 lata temu w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego przez aptekarza Eichlera i oznaczony przez mnicha Bresadolę, który napisał o tym w dziełku: "Fungi polonici a cl. Viro B. Eichler lecti" (1903).
Od tego czasu nikt go w Polsce nie znalazł i gatunek ten został uznany za wymarły.
Odnalezienie go na kłodzie świerkowej w borealnej świerczynie na torfie w okolicach rezerwatu Głęboki Kąt jest jego nieoficjalnym wskrzeszeniem.
Niesamowite, co?
Do oficjalnego wskrzeszenia potrzebna jest publikacja...:-)

#3133
od maja 2003

2006.06.10 17:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Są też oznaczone przez Anię R. grzybówka - Mycena silvae-nigrae i olszoweczka - Naucoria amarescens, rosnąca na wypalenisku, a których nie stwierdzono jeszcze w Polsce.
i

#1826
od września 2004

No i znalazłem własne Entyloma:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/38680.html

Jeszcze tylko by mi się przydała jakaś soczewka makro do takich cudaków :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Grupa Mykologiczna «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji