Może ktoś mnie oświeci)))Ikonka grzyba dopuszczonego do sprzedaży oraz grzyba znajdującego się na czerwonej liście gatunków zagrożonych powinny się wykluczać?
Piaskowce nie są pod ochroną i można je pozyskiwać
To dlaczego jest przy nich ikonka czerwonej, polskiej księgi...minimum konsekwencji przy tworzeniu takiej listy.
Marku mylisz chyba czerwoną ksiegę (zawierającą gatunki najbardziej zagrożone wymginięciem) z czerwoną listą (gatunki uznane za zagrożone z różnych względów).
Czerwone listy są aktualizowane co kilka lat i oceniana jest kondycja danego gatunku na terenie Polski - zmienia się często kategoria zagrożenia, część gatunków jest wyłączana. Inne włączane. Coraz więcej mamy danych o rzeczywistym wystepowaniu gatunków w Polsce i ich realnym zagrożeniu.
Kategoria R oznacza, ze gatunek jest rzadki (rozproszony) - często wynika to po prostu z biologii gatunku - i to może być powodem jego zagrożenia. To dość "niska kategoria". Na niedawnej (drugie wydanie - 1992 rok) były umieszczone grzyby powszechnie zbierane - np. borowik szlachetny, kurka, czubajka kania, gąska zielonka, jako gatunki z kategoria "I". Zwracano w ten sposób uwage, ze masowy zbiór owocników moze być zagrożeniem dla tych gatunków.
Osobnym problemem jest to, o czym piszesz - niekonsekwencja - gatunki najbardziej zagrożone (kat. E) powinny być chronione "z automatu". A nie są. Natomiast pod ochroną są tak pospolite gatunki, jak purchawica olbrzymia czy siedzuń sosnowy, które mają setki stanowisk w Polsce i w żadnym wypadku nie są zagrożone.
Piaskowce - modrzak i kasztanowaty to też grzyby pospolite.
Aniu...dziękuję za bardzo rzeczową odpowiedź