2010-09-02 Muchomor rósł samotnie w lesie brzozowo-osikowym porastającym miejsce dawnego lasu świerkowo-jodłowego. Z dawnego lasu pozostały liczne potężne pniaki i kilkanaście sztuk jodeł i świerków rosnących w dużym rozproszeniu. Wewnętrzna strona pochwy zabarwiona na lekko beżowo . Grzyb ułożony do suszenia pachniał nieprzyjemnie, nie grzybowo .Zapach trudno mi określić Zdjęcia były robione po trzydniowych opadach deszczu.
Oliwkowy to nie jest, bo nie widać ciemnych ostrzy blaszek, rdzawobrązowy też chyba nie - za masywny i nie ten kolor (chociaż różnie to bywa), a więc inny :-)
Bardziej chyba muchomor oliwkowy. Owocnik w stanie zejściowym, "wyprany" przez deszcz z wyraźnych cech rozpoznawczych. Ostrza blaszek na zdrowym okazie powinny być trochę ciemniejsze od reszty. Tu widać to nieco tylko przy brzegu kapelusza. Jeszcze trochę widać resztki barwnych stref na kapeluszu (zwłaszcza na fot.1) Tak by wyglądały u zdrowego, pięknie wybarwionego okazu, są bardzo charakterystyczne: https://www.bio-forum.pl/messages/7259/43193.jpg (z mojego zgłoszenia do GREJ).
(wypowiedź edytowana przez zygmunt 03.września.2010)