Jak zobaczyłem tytuł to byłem przekonany że na pewno zobaczę Pleurotus dryinus (boczniak białożółty) który u mnie właśnie występuje na świerkach.
Ten jednak wygląda mi faktycznie na b. łyżkowatego:-)
W poprzednich latach coś juz chyba było boczniakach na iglastych tylko nie kojarzę w tej chwili czy nie był to przypadkiem b. ostrygowaty. Ale jak jeden może to dlaczego by i nie ten???
Wygląda na boczniaka łyżkowatego, którego spotykam iglastych również - na jodłach i raz na modrzewiu.
Widzę, że Piotrek prawie rozwiał moje wątpliwosci, ale jako, ze męczyłem się w poszukiwaniach na necie ze 2 godziny, to wrzucę swoje gdybania :-)
Nigdy nie widziałem bokówki na żywo, więc moje "internetowe wymysły" mogą byc dalekie od rzeczywistości ;-)
Po ponownym przeanalizowaniu grzybka i w przypływie zwątpienia zacząłem się skłaniac nawet w stronę b.ostrygowatego za grzyby.pl "...Trzon...,u podstawy szczeciniaste gęste białe szczecinki ze zbitej grzybni..." ;-D
Jednak te szczecinki-włoski u podstawy "trzonu" skierowały mnie do bokówki białej (Pleurocybella porrigens). Przeglądając różne foto w necie, to w sumie to już sam nie wiem, czy czy u moich to trzon czy też nie ???
2. Smak w moim odczuciu ...smak delikatny, zapach świeżego delikatny, jakby lekko chemiczny! (teraz jako eksykat prawie bez zapachu - no, może z b. delikatną grzybową nutką). Z pewnością zapach nic nie "podbiegający" pod anyż., wg grzyby.pl ...Zapach ziołowo-grzybowy..." - rzecz w indywidualnym odbiorze.
A może b. łyżkowaty na iglastym (czyli żywicznym)nabiera takiego dziwnego smaku?
3. Nie wiem co sądzic o grubości owocnika?
Pozostaje chyba zerknąc na zarodniki :-) Niestety chwilowo jestem mikroskopowo awaryjny :-(
#4158
od maja 2006
Nie trzeba mikroskopu, wystarczy popatrzeć jak się przebarwia podczas zasychania. Ten suszek, jak przypuszczam nabrał nieco żółtych kolorów :-)
Piotrze, jakbyś go widział (suszka) na własne oczy ;-)
Dziękuje :-)
Zgłoś do GREJa, bo na iglastym to prawdziwa rzadkość, a poza tym "V"
Jest na liście niezgłaszanych od roku 2010