Wg. mnie: C. cinereus nie. Za duży kapelusz, za duże zarodniki. C. comatus ?. Niby za duże zarodniki(?), ale różnie podają w różnych źródłach. Ponieważ to na oborniku to nieśmiało obstawiałbym Coprinus comatus.
To takie moje próby z Coprinus i strasznie nie lubię jak nie mogę "poruszać szkiełkiem" ;-)
Ps. Chociaż jednak chyba nie C. comatus, bo wydaje mi się u niego inaczej wygląda rozpływający się brzeg kapelusza. Czyli ?
(wypowiedź edytowana przez bogdan 24.stycznia.2011)
Jacku, oglądałem już tego czernidłaka. a. Pytając o wymiary miałem na myśli drugi wymiar - szerokość. b. W suszkach od Ciebie wszystkie zarodniki maja < 11 um długości. c. C. comatus na pewno nie. d. C. cinereus jest bardzo zmienny - zbierałem i takie o kapeluszach > 5 cm średnicy.
C. cinereus: - wielkośc kapelusza rozumiem - do przyjęcia - wielkośc zarodników - zbyt duża różnica - błąd w pomiarach?
Bo jeżeli nie błąd w pomiarach, to Coprinus o: - dosyc dużych owocnikach - dużych zarodnikach (13-15 um) - występujące na oborniku chyba zbyt dużego wyboru nie ma? W oparciu o http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-Uljee/cindex.htm Pomijając zupełnie wygląd zewnętrzny: - Coprinus comatus - Coprinus macrocephalus - Coprinus niveus (za szerokie zarodniki) - Coprinus pachyspermus (za szerokie zarodniki)
Tak jak napisałem - w suszkach z tego wątku, które dostałem od Jacka wszystkie (no, 98%) zarodniki mają <11 um, więc uznaje go za C. cinereus. Nie wiem co jest przyczyną wyniku podanego przez Jacka (13-15 um) - albo błąd w pomiarach albo pojedynczy owocnik innego gatunku który akurat trafił do pod Jackowy mikroskop. C. niveus i C. pachyspermus - inny typ osłony, przede wszystkim.