A gdzie zasnówka, jeśli czapeczkowaty?
Jolu, przecież napisałem że, zupełnie nie podobny do czapeczkowatego.
Ale nadal nie wiem jaki?????
I zapewne nie dowiem się bo z nimi prawie zawsze tak jest:-(
Porównaj z Twardziak muszlowy Panus conchatus
A Pleurotus cornucopiae? Kwiecień, martwe liściaste.
A tego to w ogóle nie znam z autopsji. Jeśli masz jakąś stronkę z jego opisem to bardzo proszę podrzuć bo w tej chwili nie mam czasu szukać:-)))
#4964
od kwietnia 2004
Gerhardt, Grzyby Wielki ilustrowany przewodnik, tłumaczył Stefan Łukomski, KDC, rok 2006, str.218
Boczniak lejkowaty
Pleurotus cornucopiae (Paulet ex Pers.) Rolland CL2
Cechy:
Kapelusz średnicy 4-12 cm, białawy, płowoochrowy do bladobrązowawego. Blaszki daleko zbiegające, z prawie siatkowatymi połączeniami poprzecznymi. Na skutek tego jego trzon wydaje się podłużnie bruzdkowany. Po potarciu wydziela słaby zapach mąki. Zar. 8-11,5 x 3,5-5,5 Mikronów (nie mam odpowiedniego klawisza).
Występowanie:
IV-XI; przeważnie na martwym drewnie liściastym, w kępkach; stosunkowo rzadki.
Możliwość pomylenia: boczniak ostrygowaty (...).
Jadalny, lecz bardziej łykowaty, niż boczniak ostrygowaty.
Hmmmmmmmmmmmmmmm.
#481
od stycznia 2009
Jeśli miałby to być P.cornucopiae to decyduje zbliżenie na trzon. Jeśli blaszki schodzą i tworzą siatkę to lejkowaty, jeśli nie to płucny. Cechy mikroskopowe są ponoć dość niejednoznaczne, tak przynajmniej wspominała Ania w moim wątku z zeszłego roku
Jolu, w tym przypadku te Twoje pudło bardzo mi się przydało bo przynajmniej wiem na jakie cechy mam zwracać uwagę w przypadku natknięcia się na b. lejkowatego.
Faktycznie ten opis jeszcze bardziej mnie utwierdził w przekonaniu, że ten mój to jednak b. płucny. Szczególnie jeśli chodzi o łykowatość miąższu. Te znalezione teraz, były mięciutkie i bardzo delikatne
W ubiegłym roku miałem u siebie tak duże kolonie tego grzyba że pokusiłem się na jego konsumpcję. W porównaniu z b. ostrygowatym jest znacznie delikatniejszy zarówno w smaku, jak i w konsystencji. Wierzcie mi, "niebo w gębie":-))