A mi się wydaje, że takie owłosione kotki to wierzba i wówczas masz Ciboria caucus, chm?
#2870
od lipca 2005
Na ostatnim zdjęciu to rzeczywiście może być kotek wierzbowy ale resztki większości kwiatostanów miały po kilka cm (patrz zdjęcie przedostatnie - kwiatostan przyklejony do gałązki). Przy najbliższej okazji - mam nadzieję, że w bardziej sprzyjających okolicznościach, przyjrzę się im uważniej.
Przy okazji mam pytanie: czym różnią się C.amentacea i C. uliginosa występujące na męskich kotkach Alnus? Jest tego obecnie bardzo dużo, a nie mam odpowiedniego klucza żeby sprawdzić jaki właściwie to gatunek. Stary klucz który mam wszystkie te gatunki wrzuca do jednego worka "C.caucus".
#6158
od sierpnia 2002
Ciboria uliginosa w/g IF jest to Calycella uliginosa (Fr.) Boud. (1907) - czyli powinny się różnić np. kształem aparatu workowego w IKI. I coś w tym musi być, bo Rehm pisze, że aparat workowy w Ciboria uliginosa prawie się nie zabarwia na niebiesko co mogłoby oznaczać hemiamyloidalność.
W okazach które badałem aparat jest wyraźnie JK (+), więc zakładam, że to C.amentaceae.
#6159
od sierpnia 2002
A czy kształt wybarwienia jest Sclerotinia-type, czyli tak jakby dwie "C" odwrócone obok siebie )( ?
Aż tak dokładnych notatek nie robiłem. Mogę sprawdzić za tydzień jak wrócę z urlopu albo przesłać eksykat jeśli ten gatunek Cię interesuje.
#6160
od sierpnia 2002
Nie, wydaje się, że jest to Ciboria a nie Calycella, myślałem, że masz to obok siebie. Po kształcie aparatu workowego można oddzielić Sclerotiniaceae po prostu.
Jak za tydzień maszkicujesz kształt aparatu workowego to będzie wiadomo.
Sclerotiniaceae. A więc C.amentacea