#2055
od października 2007
Mnie te hubki intrygują na tyle, że przeorałam już kilka książek i wciąż nie wiem, co to za piękne dziwadło w stylu "Highway to Heaven".
Ostatnio forum znowu odwiedził Darek Karasiński, może on będzie znał rozwiązanie zagadki?
Bardzo, bardzo mi się ten nadrzewny podoba, niestety wśród europejskich, bardzo wieloletnich, brzozowożernych Polypores nie mogę znaleźć kandydata. Po makro podchodzą czyrenie, jednak ad hoc wszystkie nasze cechami kluczowymi niezbyt pasują. Pozostaje tylko oko doświadczone albo Pan Mikroskop :-)
#2058
od października 2007
Miałabym prośbę - najpierw (koniecznie na rosnącym owocniku) sprawdź, czy hymenofor reaguje przebarwieniem na uciśnięcie (czy, jak i jak szybko). Obadaj wierzch (skórkę/krustę) - miękka? elastyczna? twarda? krucha? betonowa? poddaje się uciśnięciu palca, czy pęka? Czy to zielone na powierzchni kapelusza to mech/glony/porosty?
Potem przekrój jakiś bardziej żywy i soczysty owocnik, żeby było dokładnie widać kontekst (no, na tych zdjęciach widać naprawdę niewiele) i skórkę. Sprawdź, jak pachnie miąższ (kwaśno? charakterystycznie jakoś? dziwnie? żywicowato? grzybowo?), zrób próbę z KOH na przekroju miąższu i na powierzchni hymenoforu, jeśli możesz.
To naprawdę ciekawe znalezisko, zwłaszcza biorąc pod uwagę kolor i wielkość.
#2059
od października 2007
...populinus? Właśnie dziś bylam u moich najpiękniejszych okazów. Odpada. Od razu chciałam podciągnąć, patrzyłam na odchyły, deformacje, pertrurbacje, próbowałam, ale po prostu się nie da. To nie on (one). Tak stwierdzam na podstawie "doświadczenie/opatrzenie" makro. Howgh. A dalej jeno Darek. :-)
#2060
od października 2007
BTW: To naprawdę przepiękne znalezisko. Ten okaz czeka co najmniej 6 lat na identyfikację, więc naprawdę fajnie byłoby go oznaczyć. Co nie?...
#2061
od października 2007
Osiem. Osiem lat. Policzcie przyrosty. Wiekowy. Normalnie mykologia martyrologiczna.
#1300
od kwietnia 2006
Obstawiam Oxyporus populinus. Przekroje owocnika porównywalne ze zdjęciami w necie. Jego szczególny wygląd może wynikać z usytuowania w pęknięciu pnia i z warunków lasu nadmorskiego. Dodam, że kapelusze są z wierzchu krótko omszone a owocniki zajmują przestrzeń długości ok. 2 m.
#1547
od kwietnia 2006
Trafiłem w sieci na dyskusje dot. porzycy (Perenniporia) i sięgnąłem do zdjęć sprzed roku. Dochodzę do wniosku, że na zdjęciach może być ten właśnie rodzaj. Resupinat wieloletni, czernienie owocników itp. Pozostaje problem podłoża czyli brzoza. Policzyłem dziś, przekrój owocnika wskazywał 10 warstw rurek. To bardzo stary okaz. Ale czy porzyca wytwarza owocniki?
(wypowiedź edytowana przez ttadeusz 11.września.2011)
(wypowiedź edytowana przez ttadeusz 11.września.2011)
(wypowiedź edytowana przez ttadeusz 11.września.2011)