Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Dziwny "zarodnik" Dacryomycetes sp.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 marzec «
i

#5722
od stycznia 2007

Mikroskopowałam łzawnika, który rośnie w moim ogrodzie na deseczce, która była kiedyś ścianką budki lęgowej dla ptaków. Budka własnej roboty z desek znalezionych w piwnicy, zatem czy iglaste, czy liściaste drewno, nie umiem ocenić.

Ale w tej chwili nie tyle chodzi o oznaczenie łzawnika, bo do tego powinnam jeszcze sporo pooglądać i pomierzyć /a przynajmniej oszacować/ rozmiary, a nie mam jeszcze szkiełka mikrometrycznego.

Mam pytanie o dziwny zarodnik z załączonego niżej zdjęcia - zaznaczony strzałką.
Wczoraj czytałam różne wątki z oznaczeniami mikroskopowymi na b-f i gdzieś była wzmianka, że podobnie wyglądający "obiekt" to może być zarodnik któregoś z Pyrenomycetes,jednak nie zapamiętałam, który to wątek i mogę go teraz dłuuugo szukać :-(
Czy ktoś może mi pomóc? Mój obiekt zaznaczony na zdjęciu ma rozmiary oszacowane rzędu 15 x 5,5 um. Zdjęcie wykonane dla powiększenia 1000-krotnego (immersja).

dziwny zarodnik

Dla porządku pokażę zdjęcia mojego łzawnika:

³zawnik
³zawnik

I jeszcze jedno pytanie na koniec, obraz z kamery mojego Optek Trino wygląda tak:

niecentryczne

Jest niecentryczne, co powinnam wyregulować, by uzyskać centryczność?
i

#5724
od stycznia 2007

Z odszukaniem zagubionego wątku poradziłam sobie :-)))
Z tym brakiem centryczności zdjęć też sobie poradzę :-)
i

#6106
od sierpnia 2002

2010.03.14 21:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Topazzz,

sądzę, że tak może wyglądać przedojrzały zarodnik, który niedługo będzie kiełkować. Stan owocników też by na to mógł wskazywać. Nie sądzę, że jest to zarodnik któregoś Pyrenomycetes - jest za duże podobieństwo do pozostałych sp.: zawartość, rozmiary, kolor i ilość przegród.

P.

#3134
od września 2006

2010.03.14 23:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Takie zarodniki maja jednak grzyby z grupy Pyrenomycetes, na przykład rodzaj Massaria, Trematospheria i wiele innych. Na pewno nie jest to Dacrymyces i spółka. A owocniki tego Pyrenomyceta też muszą być na tej desce, jakaś mała czarna kuleczka...
i

#6107
od sierpnia 2002

2010.03.14 23:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
OK, ja pozostanę przy swoim (http://www.gutenberg.org/files/30181/30181-h/30181-h.htm#VII_GERMINATION_AND_GROWTH patrz FIG. 80).
Możesz przeprowadzić test - zmikroskopuj te "rozciapane" owocniki, zdokumentuj zarodniki a następnie bez deski włóż do woreczka i trzymaj tydzień w pokoju. Po tygodniu zmikroskopuj ponownie - jeśli się nie mylę, to takich "dziwnych" zarodników powinno być więcej, bo się będą przygotowywać do kiełkowania.
i

#1259
od września 2006

2010.03.15 00:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
powiem to co pisałem już Topazz na maila: dla mnie jest to zarodnik Dacrymyces z ostrością ustawioną inaczej niż na pozostałych osobnikach (mogą być też w innym wieku jak mówi Pimpek). Nie mam pod ręką takiego zdjęcia ale przy najbliższej okazji pokażę. Pyrenomycety owszem mają posobne zarodniki ale jednak zazwyczaj brązowe, inne niż Dacrymyces.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 marzec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji