Znaleziona w sobotę,na wierzbie rosnącej przy drodze,na skraju zarastających nieużytków.Wyrastała licznymi grupkami na kilku gałęziach tejże wierzby.
Po przyniesieniu próbek do domu okazało się,że osiękla jest jeszcze niedojrzała
Jednak po krótkim podchodowaniu owocniki ładnie się rozwinęły
i w następstwie sypnęły zarodnikami.
Moja skromna wiedza każe mi uznać ten gatunek za M.fasciculata.Choć nic nie udało mi się wyczytać,jak na razie,na temat tego trzeciego (uznając M.confusa za synonim M.fasciculata)gatunku M.ochraceus(-a).
PS.Znalazłem (zbytnio się nie wysilając) kilka stanowisk Merismodes.Sądzę więc,że jest to bardzo pospolicie występujący rodzaj.Pozostaje jeszcze tylko lub aż,porozpoznawać gatunki.Mam zatem pytanie dotyczące M.ochraceus(-a) (tak na wszelki wypadek) -jak ją rozpoznać ?
M. ochracea powinien mieć zarodniki 5-7,5x3,4 a więc najbardziej okrągławe ze wszystkich. W zależności od źródła może rosnąć na roślinach zielnych (!), lub drewnie. Generalnie mało jest o nim informacji w literaturze.
Mnie zastanawia "pojaw-znajdywalnośc" osiękli w roku 2009/2010 ? Sam też mam kilka stanowisk z tego okresu, a we wcześniejszych latach nic!
Do tej pory w GREJ'u było zgłoszonych tylko: 1 stanowisko Merismodes fasciculatus z 2008 r i 2 stanowisk Cyphellopsis anomala (=Merismodes anomala) z lat 2007-2008.
Przecież grzybki nie są specjalnie trudne do zauważenia. Czy faktycznie jest tak, jak to pisała Barbara: "...Trzeba ją "tylko" widzieć ;-)..." czyli kwestia nastawienia w poszukiwaniach?
No, ale przez tyle lat istnienia GREJ do ubiegłego roku tylko 3 zgłoszenia?
Jakub, z jakiego źródła masz informację o M. orchacea ...W zależności od źródła może rosnąć na roślinach zielnych (!)..., czy są podane gatunki tych zielnych?