#5824
od sierpnia 2002
Mikroskop.
To może yć zarówno jakiś owłosiony Pyrenomycet jak i jakieś perytecja, które się pokryły postacią konidialną.
#5838
od sierpnia 2002
Doszło i na szybko zerknąłem. Ale śmieszne - to jest tylko kępka inkrustowanych włosków :-))
Ale fajnie:) Będziesz też dalej je hodował?
#5858
od sierpnia 2002
Nie, nie będę. Oznaczenie na podstawie cech i reakcji KOH jest pewne.
Neodasyscypha cerina (Pers.) Spooner (2005)
#5859
od sierpnia 2002
WAŻNE !
Grażyna, na karteczce opisałaś mi "Jak kotki wierzby i jakieś żółte. Napisz mi coś więcej o tych żółtych proszę. Czy było ich dużo? Sposób wzrostu? Itd....
#2682
od lipca 2005
Och Pimpuś ja wcale nie zlekceważyłam "tych żółtych";) Użyłam określenia "jakieś żółte" tylko dlatego, że nie wiedziałam jak je nazwać;)
Z ich znalezieniem to było tak, że solidnie już zmarzłam i byłam nieco zniechęcona... Postanowiłam jeszcze zerknąć na ulubionego buka (niedoszły pomnik przyrody chroniony przez Sławka:) ale wszystko było przysypane śniegiem... Obok był ten bukowy pień ze sterczącymi drzazgami ale tam też nie było niczego widać. Pomyślałam, że drewno jest jeszcze zbyt świeże i wyłamałam jedną z drzazg...
No i właśnie wtedy dojrzałam te "jakieś żółte"... było ich może kilkanaście przy ułamanym końcu drzazgi... Nie robiłam im zdjęć w lesie (brrrr... zimno), tylko schowałam je do pudełeczka by obejrzeć w domu.
Uwaga: jeszcze wtedy nie widziałam tych "jak kotki wierzby"....
#5860
od sierpnia 2002
Zauważyłem, że ta Neodasyscypha rośnie na zaczernionym fragmencie podłoża, Odciąłem ten fragment i dałem do dojrzewania jednak ;) Może się uda, może nie..... zobaczymy.
#5861
od sierpnia 2002
a ja chyba w takim razie popełniłem gafę. Ta Bisporella rosnąca na czarnych placuszkach to powinna być Bisporella pallescens a ta, którą wysłałas do mnie to jest Bisporella subpallida.
Na żywo nie mozna ich pomylić. B. subpallida ma zawartość parafiz typy Cyathicula oraz amyloidalne subhymenium lub excipulum (to widac też na suszce, choć gorzej). Dodatkowo subpallida ma mniejsze zarodniki i zawsze jednokomórkowe.
Tę na "czarnych placuszkach", p zgłoszeniu do GREJa wysłałaś już Ani? Aniu, mikroskopowałaś ?
#2687
od lipca 2005
Tak, tę pierwszą zgłoszoną wysłałam, ta druga z 16 stycznia jest jeszcze u mnie (zasuszona). Jeśli zechcesz zerknąć na "żywe" by "na żywo" mieć materiał porównawczy, to mogę go zdobyć;)
Rano było u nas -16st.C i pomyślałam, że przesiedzę ten dzień w domu ale teraz gdy zerkam przez okno i widzę to słoneczko..., i nie patrzę na termometr (pod pachą i za oknem;) coraz trudniej mi usiedzieć;) Tak bardzo tęsknię......;)
#5862
od sierpnia 2002
Może być suszek, odróżnię je :- Podeślij, to się sytuacja wyklaruje.
Aniu, jeśli chcesz możesz mi podesłać Grażyny zgłoszeniówkę to ją przy okazji zweryfikuję.
Jak rozpakuję... to przyślę :-)
Bardzo chętnie, choć sama też obejrzę z przyjemnością, a jak zejdą mrozy, to poszukam na "moich" bukach.
Dotarłam do tego zgłoszonego grzybka - Bisporella pallescens. Chcesz go nadal Pior?