• kropeczki
#2712
od kwietnia 2004
#42
od marca 2006
#2716
od kwietnia 2004
Nectria cinnabarina - gruzełek cynobrowy. Jasne! Oczywiście! Zapiszę sobie na kartce i przyszpilę do tapety nad komputerem. Serdecznie Ci dziękuję!
Nie tak prędko :-)) Te bardziej pomarańczowe kropeczki to faktycznie gruzełek cynobrowy, ale te żółte - to raczej łzawnik. Gruzełek rośnie na gałązkach z korą, a łzawnik, na drewnie już pozbawionym kory. Pewnie jest to łzawnik rozciekliwy, ale głowy nie dam :-)
#2717
od kwietnia 2004
Acha! Dziękuję. Poobserwować co z tego wyrośnie! Jeżeli wcześniej nie trafi do pieca. Jak tak dalej pójdzie - nasz cudowny bogaty we wszystkie cuda świata lasek zginie. Już jest jedna dziesiąta drzew i zarośli oraz grzybów.
#43
od marca 2006
Łzawnik rozciekliwy - ma miąższ galaretowaty lub śluzowaty, miękki, wodnisty, od 1-7 mm, a te na foto RACZEJ na takie nie wyglądają.
Za to bardzij mi to pasuje do Nectria cinnabarina - gruzełek cynobrowy: wytwarza dwojakie owocniki. Dla stadium niedoskonałego, konidialnego, są to kulistawe, poduszeczkowate jasnopomarańczowe do jasnoróżowawych twory średnicy 0.5-3 mm. W stadium doskonałym są to gęste skupienia cynobrowo do brązowoczerwonych brodaweczek.
Pojedyncza brodawka ma 0.2-0.4 mm średnicy, jest kulistawa z wyraźnym wgłębieniem na szczycie. Obok siebie mogą występować owocniki obu rodzajów. SZKODA, że nie mamy powiększenia :-)
Jest tak, jak piszesz Waldku - i te z pierwszych dwóch zdjęć są właśnie gruzełkami.
Natomiast te z dwóch dolnych zdjęć są innymi grzybami - właśnie podejrzewam je o galaretowość. Jola - dotykałas?
#2718
od kwietnia 2004
Nie mam powiększenia, bo musiałabym się położyć na mokrej ziemi, a nie chciało mi się. Brrrr. Spróbuję za tydzień, jeżeli bedzie możliwość.
#44
od marca 2006
No właśnie GRZYBKI trzeba "brać" wszystkimi zmysłami :-) nie tylko oczkami :-)
Przeprawszam za złe stany FOTO, słaby aparat!!!
Te dzisiejsze MOJE ODKRYCIA "brałem" na dotyk, były suche jak pieprz.