#194
od października 2009
Nowe Warpno. Na pieńku ściętej lipy. Pod palcem rozmazuje się, jednak wyczuwalne są twardsze miejsca.
#195
od października 2009
Dziekuję Mirki.
Chyba powinienem zrobić eksykat. Jak to zrobić z takiej galaretki żeby było przydatne?.
#5755
od sierpnia 2002
A czy Exidia nucleata też na czymś pasożytuje? Bo takie powierzchnie cięcia pieńków są często bardzo bogate we wszelkiego rodzaju pyrenomycety itd. Wiesz coś o tym ?
#1155
od września 2006
Z tego co ja wiem i widziałem i zbierałem, Exidia nucleata rośnie na drewnie tak jak i Exidia thurentiana. Natomiast inny białawy galaretowaty grzybek - Tremella globispora rośnie właśnie na pyrenomycetach ale w tym konkretnym przypadku jest to bardzo wątpliwe. Na zdjęciach nie widać wystarczająco dużo. W każdym razie pod mikroskopem można szybko wykluczyć Tremella (zupełnie inny kształt zarodników) a potem zdecydować która to Exidia (na podstawie wielkości zarodników i budowy podstawki)
#196
od października 2009
Około południa jadę do Nowego Warpna. Zbiorę i zasuszę połowę owocników i postaram się wyciąć kawałek drewna. To jest w końcu lipa i może się uda. Zasuszone wysłać do...?
#197
od października 2009
Ten grzybek rośnie około 12 m od brzegu Zalewu Śzczecińkiego w zasięgu aerozoli wodnych w czasie falowania. Czyli zwilżany jest przez "pyłek" wodny z rozbijających się fal. Woda słonawa 0,3-0,8 % zasolenia.
wysłałem Tobie maila na priva
#198
od października 2009
Grzybki i drewno suszą się. Było ich więcej. Na kilku pieńkach i na leżącej na ziemi gałęzi lipowej. Na wszystkich pieńkach gdzie występowały żelki NN była taka mała czerwona tapetka. Często żelki zarastały ją.
Na innych pieńkach, (bardziej miękkie , rozłożone drewno) żelki były zastępowane przez
#301
od października 2009
Wymagane zgłoszenie do GREJ?.
Nie, nie wymagane. Dobrowolne.
A jeśli przekazujesz dane do Szczecina, to nie zgłaszaj do GREJ-a.