Szukałem w kluczu wśród boczniaków ale żaden nie wydał mi się podobny na tyle by mógł to być jeden z nich. Poza tym boczniaki wyrastają głównie na liściastym a te grzyby porastały suchą, murszejącą jodłę. Drzewostan jodłowy, woj łódzkie. Zdjęcia z dzisiaj.
Jacku a czy to nie może być po prostu b. ostrygowaty. Spotykałem już o dłuższych i masywniejszych trzonach. Ten iglasty mnie trochę zbija z tropu ale literatura podaje że taki żywiciel jest dopuszczalny.
Witku na pierwszym i drugim zdjęciu z prawej strony widać wiązkę owocników. O ile mnie wzrok nie myli, są one pozbawione trak długiego trzonu. Jeśli masz możliwość to wykadruj je i wrzuć powiększenie. Zauważyłem że, te grzybki potrafią wytwarzać dość długie trzony, jeśli idzie walka o dostęp do światła. Wyglądają nieco inaczej rosnąc na powierzchniach pionowych.
Bokownika wiązowego jeszcze nigdy na 100% nie zidentyfikowałem więc należy stwierdzić że raczej go nie znam ale jak dla mnie podobieństwo do boczniaka jest ogromne.
No to by była wyżera jeżeli to faktycznie boczniak ostrygowaty. Wykadrowałem te owocniki o których mówił Mirek, niestety zdjęcie straciło ona jakości. Dodam jeszcze fotkę tego jodłowego złomu z drugiej strony. Szczerze mówiąc to typowałem boczniaka od początku. Po czasie jednak moje wątpliwości wzbudziły te grube trzony i ta jodła. Dziękuję wszystkim za pomoc.