• Trzęsak pomarańczowożółty?
Puszcza Wkrzanska. Na starych czeremchach ( amerykańskich ? )liczne bezbarwne galaretki, bardzo miękkie. Starsze owocniki lekko żółkną.Na tych samych drzewach tapety skórnika szorstkiego.
Proszę o krytykę wątku
ten 'trzęsak' to raczej jakiś sok/żywica a nie grzyb :)
czy istnieje pewna metoda odróżnienia grzyba od niegrzyba?
tak - mikroskop :) ale w tym przypadku bardzo bym się zdziwił gdyby to był Tremella
Dziękuję będzie okazja wypróbować mikroskop na prostej sprawie
To są pozostałości po "igraszkach"ślimaków -tak mi się wydaje
Ślimaki nie, badałem malakofaunę rezerwatu, one robią piankę a nie żelki, pozostał sok/żywica albo może jakiś grzyb czy śluzowiec.
zrobiłem to zdjęcie kilka lat temu w lipcu. To białe miedzy nimi to była maż dość cuchnąca a nie galaretka
i co robiły pomrowy w listopadzie 2,5 m nad ziemią.
Szczerze mówiąc nigdy nie wąchałam ślimakowych wydzielin;) Pomrowy i śliniki, a także wiele innych gatunków spotykam w Puszczy niemal przy każdej bytności w lesie - dziś również. Także dziś widziałam owe tajemnicze (dla mnie w przeszłości) galaretki (na pniaku i na ściółce), przestałam jednak je fotografować od czasu rozwiązania tej tajemnicy. Nie chcę się upierać ale nadal myślę, że galaretka na Twoim zdjęciu jest przemrożoną ślimaczą wydzieliną. Mikroskop powinien sprawę ostatecznie rozstrzygnąć.
Natarliście mi uszu, aż są czerwone. DZIĘKUJĘ. Pod mikroskopem nic prócz jajek ślimaków a te znalazłem pod galaretką gołym okiem.
Kaziu, ja myślę, że Twoje uszy są czerwone nie z powodu ich nacierania tylko z emocji, że poznałeś coś nowego;) Przecież nikt nikomu nie chciał niczego nacierać tylko... odpowiedzieć na pytanie i podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą:) Nie jesteś pierwszym, który dał się ślimakom nabrać;) Wielu było przed Tobą - ja również:) i pewnie jeszcze nie raz ktoś zada pytanie o takie jesienne galaretki. Znamienne jest to, że taka galaretowato-krystaliczna ślimacza masa rzuca się w oczy właśnie jesienią po pierwszych przymrozkach.
PS. Życzę Ci udanych mikroskopowych obserwacji:) terenowych oczywiście również:)