• Trametes atrovirens
#2005
od kwietnia 2004
Proszę o informacje na temat tego czerwonolistnego w Polsce gatunku.
W świecie nie jest znany. Indexy nie zawierają takiego gatunku, a google prowadzą wyłącznie na nasze grzybowe portale, gdzie zamieszczona jest "Czerwona lista grzybów wielkoowocnikowych w Polsce".
Czy to nie jest czasem mówiąc kolokwialnie "babol"?.
Myślę, Marku, że jest to wynik pomyłki. Ten gatunek faktycznie figuruje na ostatniej czerwonej liście, ale sądzę, że został tam umieszczony błędnie. Ponieważ na liście nie ma nazwisk autorów gatunków, więc trudno jest stwierdzić, jaki gatunek w tym wypadku Autorzy listy mieli na myśli.
#2006
od kwietnia 2004
Aniu. Tak właśnie sobie pomyślałem. Administratorzy portali powinni moim zdaniem niezwłocznie usunąć ten wpis, aby nie powielać błędu.
#1729
od maja 2002
Przy okazji zapytam profesora Wojewodę skąd się wziął ten błąd. Tymczasem myślę, że mogło chodzić o jakiś gatunek z alfabetycznego sąsiedztwa, np. Tomentella atrovires (=T. punicea) lub Tremella atrovirens (=T. exigua). Obydwa są znane z Polski ze stanowisk historycznych (podawali je Eichler, Heuhoff, Schroeter), ten drugi nie jest uwzględniony na czerwonej liście chociaż w Checklist podany jako Ex. Pradopodobnie podczas prac redakcyjnych lub w czasie korekty coś się zamieszało :-) i mamy Trametes atrovirens.
#1734
od maja 2002
:-) Moje domysły okazały się celne. Profesor Wojewoda potwierdził, że
Trametes atrovirens to błąd, którego pochodzenie jest dzisiaj nie do ustalenia (kto, kiedy, na jakim etapie pracy itd.). Dość na tym, że chodziło o Tremella atrovirens. Grzyb współcześńie znany jako Tremella exigua.
Wszystkich zainteresownych prosi się o wprowadzenie poprawki do posiadanych przez Was egzemplarzy Czerwonej Listy.
Tremella exigua - Ex.
#2011
od kwietnia 2004
A czy nazwę polską opuściłeś celowo?.
Znalazłem taką polską nazwę, "trzęsak czarnozielony". Dobrze to, czy źle. Bo jeżeli dobrze, to skoro powiedziało się A, to i B w tym wypadku należy dodać. :-)
Tak, to nazwa polska nadana przez prof. Wojewodę dla tego gatunku (Tremmela exigua). Dzięki Marku, za wyłapanie błędu. Dzięki Darku za zapytanie "u źródeł".