• czerwonawy, lejkowaty blaszkowiec
dopiero teraz znalazłem.. chyba jednak gąsówka rudawa (albo płowa)- Lepista inversa/gilva (?)
Nie wiem - wygląda podobnie ale blaszki to dla mnie "tabula rasa"... zastanawia mnie jednak ta kosmatość trzonu widoczna na ostatnim zdjęciu. U gąsówki rudawej trzon powinien być chyba gładki?
"podstawa (trzonu) obrośnięta białą grzybnią" - cytat z atlasu Marka, wszystkie owocniki były mniej lub bardziej kosmate u podstawy (ten bardziej;)
"Trzon barwy kapelusza lub jaśniejszy; 30-50 x 4-6(12) mm, krótki, równogruby, czasem podstawa zgrubiała; powierzchnia sucha, gładka..." - cytat z atlasu Marka;)
chmm.. no krótki jest ;) i reszta też sie zgadza a jasny kolor może byś efektem prześwietlonego zdjęcia (z fleszem - porównaj ze zdjęciem wyżej), niestety nie pamiętam jaki był rzeczywisty kolor trzonu..
Myślę, że wszystko się zgadza..., intrygująca jest tylko ta kosmatość trzonu, która - jakby nie patrzeć sięga ciut wyżej niż podstawa;)
Pozwolę sobie wrzucić zbliżenie trzonu gąsówki z mojego wątku, która została rozpoznana jako płowa=gilva
W grupce owocników były okazy o trzonie mocno kosmatym jak i też prawie gładkim:-)
Dzięki Mirku - myślę że się zgadza a ze względu na ciemniejszy kolor stawiałbym na gąsówkę rudawą (Grażyno, ta kosmatość jest tak widoczna pewnie dlatego że przed zrobieniem zdjęcia odgarnęliśmy trochę liści, zresztą - jak pisał Mirek - jest z tym różnie a my wybraliśmy ten najbardziej kosmaty)
No tak, to wszystko wyjaśnia - dziękuję za to kolejne, nowe doświadczenie:)