Błyskoporek podkorowy - Inonotus obliquus, znany bardziej pod dotychczasową nazwą włóknouszka ukośnego. Spotykam te grzyby prawie na każdej zimowej wędrówce - bo wtedy rozglądam się uważniej, niż na przykład latem, po pniach drzew, aby wypatrzyć jakiegoś ciekawego "nadrzewnego" do sfotografowania i zanotowania. Oto jeden z tych niżej rosnących, na typowym dla siebie podłożu (2006-01-14):
A tu też na brzozie, ale czarnej (2006-01-10):
Tego się nie spodziewałem! Na sędziwej brzozie rosnącej w niewielkim lesie moich pierwszych w życiu grzybobrań (oj, ile to już latek minęło...) odkryłem i naliczyłem przeszło 50 (pięćdziesiąt) okazów błyskoporka, wszystkie od kilku do kilkunastu metrów nad ziemią (2006-01-20, godz. 16.30 - dobrze, że miałem statyw)
Nazajutrz brodząc po kolana w śniegu na stromym zboczu w innym lesie, odkryłem na pniach dwóch buków dziwne zgrubienia, Oto jedno z tych znalezisk (2006-01-21):
Może to też błyskoporek podkorowy? Dr Josef Vlasak w internetowym katalogu:
http://botanika.bf.jcu.cz/mykologie/polypores/
podaje terenowe znaleziska tego grzyba na brzozie, dębie, jaworze, klonie i buku właśnie. Oba te napotkane twory rosły sobie na niedostępnych kilku metrach nad ziemią, więc o obejrzeniu z bliska i pobraniu próbek nie mogło być mowy, niestety...
(wiadomość edytowana przez zygmunt 22.stycznia.2006)