Jak się to owo nazywa- rydz? Ma na grubych blaszkach białawo-czerwonawy nalot, jakby pleśń,z wierzchu kapelusz 100% rydz .Widziałem to w jakimś atlasie i była tylko nazwa łacińska. Sok -mleczko pomarańczowe.
Bardzo proszę o pomoc mądre głowy. Niestety zdjęcia nie posiadam w tej chwili.
(wypowiedź edytowana przez trefl 29.września.2009)
#3751
od maja 2006
Myślę że piszesz o dwóch grzybach:
1. "na grubych blaszkach biławo-czerwonawy nalot jakby pleśń" - może to być grzyb z rodzaju Hypomyces, który zainfekował mleczaja (z grupy tzw. rydz).
2. "z wierzchu kapelusz 100% rydz" - grzyb z rodzaj mleczaj, może mleczaj jodłowy (potocznie na grupę podobnych grzybów mówi się rydz, choć tylko jeden z nich jest prawdziwym rydzem).
Wrzuć w google dwie nazwy:
Hypomyces
Lactarius salmonicolor
I napisz czy o to właśnie chodzi.
Mnie tez intrygowala taka postac rydza. Mam rydzowe miejsce gdzie zbieram kazdej jesieni duze ilosci, czasem znajduje wlasnie takie dziwolagi jak na fotce, sa wlasciwie zupelnie pozbawione blaszek, twardsze, znieksztalcone. Teraz rozumiem, ze to rydz zainfekowany innym grzybem. Mam pytanie czy rydz jest nadal jadalny? Musze przyznac, ze zbieralam takie, zjadalam i nadal zyje:), byly dosc "drewniane", smakowo nie odbiegaly, ale moze to dlatego, ze smazylam je razem ze zdrowymi. Czesto obserwujemy prawdziwki zaatakowane przez grzyba, mlode, piekne egzemplarze, ale oslizgle i smierdzace, wyglada na to, ze Hypomyces lateritius atakuje bardziej "na sucho":)? Wroce do mojego pytania co do szkodliwosci tego grzyba na grzybie. Wydaje sie tez, ze zaatakowane egzemplarze nie wytwarzaja chyba zarodnikow.
Jestem grzybiarzem-amatorem, grzyby zbieram w norweskich lasach, czesto znajduje takie, ktorych zupelnie nie znam, dlatego ciesze sie, ze znalazlam to forum, zaluje tylko, ze akurat po sezonie, ale bedzie nastepny:)
Pozdrawiam.