Ta czerwień w kapeluszu nie za bardzo pasuje do Boletus satanas. Może Boletus legaliae? Grdzie go znalazłeś? W Polsce?
Szkoda, że trzony są poucinane. Podstawa trzonu to jedna z ważnych cech. Poza tym słabo widoczna struktura trzonu (nie widzę nawet siateczki). Przydałby się wyraźniejszy przekrój podłużny.
Maciek, bez względu na przynależność gatunkową, to o konsumowaniu zapomnij!
zawsze zbieram w tym miejscy ceglastopore, czasami prawdziwki- dzisiaj znalazłem w/w .
Bukowno Podlesie.malopolska
Jakie fotki mam wstawic?
Może Boletus rhodoxanthus? Nie jestem wielkim znawcą borowików, choć jest to na pewno jakiś ciekawy gatunek - niech wypowiedzą się bardziej obeznani z borowikami. W każdym razie na pewno nie konsumować tylko zasuszyć i wysłać do Ani Kujawy jako materiał dowodowy.
czy Ktos jeszcze wyda swoja ocene?
#247
od września 2005
Bardzo ciekawe znalezisko!!! Są jeszcze trzy inne podobne: Boletus splendidus, Boletus legaliae, Boletus rubrosanguineus. W każdym bądź razie powinieneś sobie to stanowisko dobrze zapamiętać, na pewno znowu się tam pojawi - jeśli nie w tym, to w następnych latach.
Co jak co, ale napewno rzadki gatunek...:)
#289
od sierpnia 2007
Boletus satanas to raczej nie jest. Też w pierwszej kolejności stawiałbym na B. legaliae (=B.splendidus) lub ewentualnie na B.rhodoxanthus.
#2157
od października 2005
Gdybym go znalazł, dałbym mu nazwę borowik ponury. Zjadłbym go bez problemu :-)))
witam
Jestem nowy na forum, znalazłem takie same osobniki borowików niedaleko kielc (zagnańsk) miałem obiekcje przed spozyciem ale zjadłem 12-09-2009 i żyję smaczny był
Pozdrawiam Leszek
#252
od września 2005
Witamy na forum! Następnym razem zrób może zdjęcie i pokaż nam, zarówno Boletus satanas jak i do niego bardzo podobne borowiki są w Polsce rzadkie lub nawet bardzo rzadkie. Pamiętasz może, czy nóżka miała taką drobną siateczkę czy była ziernista?
Nie wiem czy do mnie to powitanie, ale jutro i po jutrze jadę na grzybki, jak znajdę takie same postaram się zrobic zdjęcia w lesie i zaznaczyc pozycję gps siedliska załączę całośc najdalej w poniedziałek
Pozdrawiam Leszek
P.S.
dobrze by było aby ktoś był dostępny na forum w niedziele, bo jak zwykle przywozimy sporo "nowości" z lasu i mamy problem "jeśc? czy nie jeśc? " i najczęściej lądują w koszu ( na śmieci )
#253
od września 2005
Tak, to powitanie było do Ciebie Leszek. Znajdziesz na pewno tutaj specjalistów, którzy Ci pomogą w określeniu gatunku Twoich znalezisk. Takie rozpoznanie ze zdjęcia jest jednak często problematyczne i nie próbowałbym na Twoim miejscu tylko na tej podstawie robić kolacji ze znalezionych grzybów.
Jeśli będziesz robił zdjęcia, wtedy zrób kilka, najlepiej fotografie makro, z bliska, na początek takie uważam za najważniejsze:
1. Całego grzyba,
2. Blaszek/rurek,
3. Kapelusza,
4. Nóżki, także koniecznie spodu nóżki
5. Przekrój grzyba w pół (wzdłuż nóżki)
6. Zdjęcie całości, z odległości jednego i kilku metrów, widać wtedy dobrze podłoże...
W lesie jest często trochę ciemno do fotografii, możesz więc użyć statyw lub postawić aparat na podłożu. Ostatecznie możesz zdjęcie zrobić w domu przy dobrym oświetleniu, jeśli w lesie nic nie wyjdzie.
Napisz jeszcze przy jakich drzewach znalazłeś grzybka i jaki miał zapach. Jeśli już będziesz miał troszeczkę doświadczenia w rozpoznaniu najbardziej trujących grzybów, wtedy możesz wziąć do ust kawałeczek kapelusza, taki pół-centymetrowy wystarczy i sprawdzić smak, żując kilka do kilkadziesiąt sekund - koniecznie jednak wypluj po sprawdzeniu.
Pozdrawiam serdecznie, Artur.
Artur
Nie to abym się chwalił, ale grzyby zbieram od 5-tego roku życia , a mam lat w tej chwili 41 ( i żyję )
Dzięki za powitanie, mam nadzieję, że dowiem się tu wielu ciekawych rzeczy i mam nadzieję że moje skromne doświadczenie też się przyda
Do lasu z aparatem fot. nie chodzę jedynie w telefonie 3,2mp ale...
mnia grzyby interesują przede wszystkim kulinarnie
Jutro jadę na jedno stanowisko z czernidłakami kołpakowatymi. mniam mniam.....
Pozdrawiam. L.
Witaj Leszek, napewno twoje doświadczenie się przyda, czekamy na zdjęcia...
Ryszard
ja juz jestem zakręcony szusze go i wyśle do P. Ani.
Sam bym go zjadł ale żona nie pozwala, nastepnym razem jak sie upewnie to zrobie uczte. pachnie w calym mieszkaniu to musi byc coś dobrego!!!!!
ps. czy fotki odzwierciedlaja to co widziałes na skypie???
#266
od września 2005
Maciek, czy mógłbyś zrobić makro-fotografie z bliska? Chodzi przede wszystkim o całą nóżkę (jak wygląda struktura nóżki, także na samym dole), także kapelusz z góry, pod kapeluszem (ja wyglądają z bliska rurki) i na koniec przeciąć grzybka w pół wzdłuż nóżki i kapelusza i zrobić dwa zdjęcia: zaraz po przecięciu i po jednej minucie... Takie zdjęcia możesz zrobić nawet w domu na stole... dasz radę zrobić ostre fotografie?
Sorki Artur ale grzybki zostawiłem w lesie- te z ostatnich fotek, reszte którą ususzyłem i jeden swieży-cały wysłałem priorytetem do Ani Kujawy.
Jak bede nastepnym razem w lesie to postaram sie o dobre fotki.
Według mnie (żywy, acz niekoniecznie świeży maluch + suszki) jest to borowik purpurowy (B. rhodoxanthus).
Pani Aniu dziekuje za pomoc !!!!
Pozdrawiam
Maciek
Panie Maćku, na forum nie mówimy sobie przez Pan, Pani :-))))
OKę
Dzieki Aneczko za pomoc!!!!
ps. Purpurowy jest jadalny?
Wypełnisz zgłoszenie w rejestrze?
Nie jest jadalny - w atlasach sprzeczne informacje, ale większość na nie.
Aniu z checią wypełnie zgłoszenie ale prosze napisz jak mam to zrobić(gdzie i jak)!!!!
w Niedziele wybieram sie w to miejsce z rodziną i aparatem powinienem zebrac wiecej danych.