Może być tricholoma sulphurescens
Też mi się tak wydaje - on normalnie występuje na glebach wapiennych...
Arturze! Nie bardzo wiem o do której wypowiedzi odnoszą się Twoje słowa.
Proszę sprecyzuj:-jesteś za tricholoma sulphurescens, czy też nie?
Czy on ma jakąś polską nazwę?
#218
od września 2005
Tak, jestem za Tricholoma sulphurescens. Nie znam polskiej nazwy, po niemiecku nazywa się "Salziger Ritterling" (w wolnym tłumaczeniu "Gąska słona"). W Pilze der Schweiz (Grzyby Szwajcarji) jest opisana w trzecim tomie pod numerem 436 (strona 340), między innymi z tej publikacji: występuje pod dębami, bukami i brzozami, także w parkach, na wapiennych glebach, od lata do jesieni, rzadki. ... między innymi dalej: blaszki białe, później kremowe do żółtych, w stronę brzegu lub po skaleczeniu żółknące, wąskie. Miąższ biały, gruby, zapach owocowy lub słabo kokosowy. Smak orzechowy, słabo ostry. Blaszek 104-110, podblaszek (czyli tych krótszych blaszek 5-11(13).... i dalej ... : charakterystyczna cecha to żółknięcie przy dotyku lub u starych osobników...
(wypowiedź edytowana przez arysch 25.sierpnia.2009)
No to chyba (a raczej na pewno) jeszcze jedna zagadka dzięki Wam została rozwiązana. Faktycznie musi być to rzadki grzybek , bo nie wiem czy go kiedyś spotkałem. Szkoda że, było za ciemno na zdjęcia w terenie, bo w naturalnym otoczeniu najlepiej się prezentują.
Wielki dzięki za rozpoznanie, no i oczywiście za szczegółowe informacje, które miejmy nadzieję przydadzą się również innym:-)