Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Lepista nuda?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 sierpień «

#423
od maja 2009

2009.08.20 20:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Nigdy na ten gatunek nie zwracałem uwagi, a wczoraj podczas przejażdżki po lesie obok drogi w lesie liściastym (przewaga grab, dąb) taki oto grzybek. Czy to może być już nieco podstarzała gąsówka fioletowawa (naga). Niby wszystkie cechy zgadzają się, oprócz zapachu. Wina jednak leży chyba po stronie jej wieku(raczej troszeczkę nieprzyjemny- tak jak większości podstarzałych grzybów).
Lepista nuda 001
Lepista nuda 002
Lepista nuda 003
Lepista nuda 004
Lepista nuda 005

#249
od sierpnia 2007

2009.08.20 20:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
Cortinarius sp. Lepista nuda nie rośnie w lecie! To jesienny grzyb.

#425
od maja 2009

2009.08.20 21:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Też tak myślałem ale Marek podaje że, od września. W końcu to zaledwie już tylko kilka dni wakacji.
Dzięki!
Jednak mikroskop!
i

#251
od sierpnia 2007

2009.08.21 00:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
'Wakacje' to dość subiektywne określenie. Natomiast bez wątpienia został jeszcze ledwo ponad miesiąc astronomicznego lata i dlatego uważam, że na gąsówki jest jeszcze za wcześnie. Oczywiście, może być bardzo zimny wrzesień, jak rok temu i gąsówka może sypnąć wcześniej niż zwykle, jako symptom wczesnej i ostrej zimy. Niemniej jednak należy wszystkich uczulać, aby nie poszukiwali jesiennych grzybów w sierpniu, nawet w jego końcówce. Ten tydzień obfitował w medialne doniesienia o amatorach zielonek w sierpniu, walczących o życie i nowe wątroby.
A ten zasłonak to może być Cortinarius salor, ew. coś w pobliżu. Gatunek ten pojawia się sezonowo w pytaniach na forum grając rolę gąsówki nagiej.
i

#6546
od grudnia 2003

Zielonki niestety rosną już w sierpniu o czym sie niejednokrotnie przekonałem.W moich piaszczystych lasach sosnowych zapewne już były....:-(
Zastanawiają mnie te medialne doniesienia o zatruciach muchomorem zielonawym zbieraczy gąsek zielonych.Jakim cudem znależli te muchomory w piaszczystych lasach iglastych???Jedyne muchomory które tam występują to m.narcyzowe-trujące zresztą,ale nie słyszałem o zejściach po spożyciu tego grzyba.
Ps.No chyba ,że ktoś zbiera gąski zielone odm.topolowa pod osikami to tam może znajdzie m.sromotnikowego.

#431
od maja 2009

2009.08.21 08:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Mirku, co do gąski zielonej masz całkowitą racje. U mnie też je znajdywałem już pod koniec sierpnia, jednak są to sporadyczne przypadki(o pomyłce nie może być mowy - zbieram je od lat).
Natomiast co do gąsówki nagiej, tak jak wspomniałem: nigdy jej nie zbierałem i nie zwracałem na nią szczególnej uwagi> Piszecie o niej jednak tak pozytywne opinie że, postanowiłem ją poznać i spróbować. Stąd też i moje pytanie o nią.
Serdeczne Wam dzięki, a do tematu g. nagiej postaram się jeszcze powrócić:-)))
i

#254
od sierpnia 2007

2009.08.23 13:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
@M.W-R
Obawiam się Mirosławie, że ze względu na swoją ogromną wiedzę mikologiczną, masz racjonalnie 'wypaczony' obraz rzeczywistości. Stosujesz jak najbardziej prawidłowy schemat poznawczy: gatunek>siedlisko>okres występowania. Problem polega na tym, że większość osób zbierających grzyby w Polsce, nie jest świadoma takich 'niuansów'. Zielonki to te z zielonymi kapeluszami, które zawsze zbierał wujek, stryjek... itd. Dlatego sądzę, że żadnego 'cudu' nie było i zbieranie zielonek odbywało się w lesie liściastym i to pewnie jeszcze w buczynie. Smutne, ale wskazuje na to zbiorowy charakter zatruć i duża ilość zjedzonych owocników muchomora zielonawego.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 sierpień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji