Drodzy Forumowicze!!!
Ponieważ myślę ostatnio o uzupełnieniu informacji o rozmieszczeniu oraz rewizji rodzaju
Coprinus w Polsce chciałbym poprosić Was o pomoc. Specyfika gatunków z tego rodzaju powoduje, iż informacje o jego występowaniu w kraju są szczątkowe – wystarczy powiedzieć iż w przeciągu roku niezbyt intensywnego zbierania danych wraz z Anią Kujawą, Tomkiem Pachlewskim, Michałem Wójtowskim i Andrzejem Szczepkowskim udało nam się znaleźć kilkanaście gatunków z Polski nie podawanych lub uznanych za wymarłe.
Wdzięczy będę za każdą informację o czernidłakach (nawet tych pospolitych) – warunek konieczny – przesłanie „suszka”.
Jeśli ktoś z Was pragnie przyczynić się do rozszerzenia wiedzy o polskich
Coprinus, proszę o przesyłanie następujących danych:
- OKAZ ZIELNIKOWY (ze względu na specyfikę rodzaju, najlepiej kilka owocników w rożnych stadiach rozwoju; w przypadku gatunków posiadających delikatne szczątki osłony na powierzchni kapelusza proszę o szczególne zwrócenie uwagi na jej zachowanie; proszę także o pobieranie, w miarę możliwości, owocników wraz z podstawą trzonu)
- lokalizacja: opisana słowami i, jeśli to możliwe, w postaci współrzędnych geograficznych (odczytanych z GPS-a lub dokładnej mapy; proszę o podanie źródła współrzędnych)
- siedlisko
- substrat
- data zbioru
- nazwisko zbierającego
- fotografia (bardzo przydatna, ale nie konieczna)
- informacja o ewentualnym zapachu owocnika (ważna w przypadku kilku „nagównianych” gatunków)
- jeśli owocniki były zbierane po intensywnym deszczu, mogącym spłukać resztki osłony z kapelusza, proszę o zawarcie odpowiedniej informacji
Informacje praktyczne:
Ze względu na nietrwałość owocników
Coprinus konieczne jest ich szybkie suszenie. W przypadku gatunków drobnych wystarczy kilka godzin pod lampą biurkową. Podczas zbioru, przewożenia i suszenia szczególną uwagę należy zwrócić to, aby nie zetrzeć ewentualnych szczątków osłony z powierzchni kapelusza (w wielu przypadkach bardzo słabo związanych z jego powierzchnią). Nadal nie dopracowałem metody zbioru owocników gatunków najdrobniejszych, osiągających 1-3 mm średnicy kapelusza, najlepiej sprawdza się pozyskiwanie, przewożenie i suszenie z fragmentem substratu i oddzielenie ich bezpośrednio przed zapakowaniem.
Osoby chcące pomóc w realizacji projektu proszę o kontakt mailowy:
hanuman@amu.edu.pl