• małe, blaszkowe na ziemi
Normalnie pewnie nigdy bym nie zauważył, że rosną tam jakieś grzyby, ale akurat się schyliłem, żeby sfotografować wędrującego winnika:)
Grzyby rosły na ziemi, w jednej wiązce. Średnica kapelusza to około 3mm
Przepraszam za jakość zdjęć, ale niestety nie mogłem się poprawić, gdyż grzyby zaschły, zanim zdążyłem obejrzeć zdjęcia na komputerze... Może jednak ktoś zna ten gatunek?
Sposób przyrośnięcia blaszek do trzonka wskazuje na Marasmius rotula
Po obejrzeniu zdjęć twardzioszków dochodzę do wniosku, że rzeczywiście jest to jakiś Marasmius, ale jakoś nie jestem specjalnie przekonany do gatunku rotula ze względu na średnicę, kolor i kształt kapelusza... Pewnie za wcześnie zerwałem te grzyby i nie zdążyły się do końca rozwinąć... Poza tym nie zauważyłem, żeby ten grzybek rósł na czymkolwiek prócz ziemi.
#4869
od stycznia 2007
Andrzeju, spójrz tu:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/184946.html Kwestia substratu, upewnić się - i ... Marasmius rotula, za Piotrkiem :-)
One od malutkich rozmiarów do tego 1 cm rosną.
A że pozornie na ziemi? Musiała tam być tam zagrzebana gałązka, nawet cieniuśka gałązeczka wystarczy temu twardzioszkowi :-)
Spojrzałem, porównałem.
Wnioski?
Owszem, może to być ten sam grzyb, ale tylko pod warunkiem, że z "wiekiem" zmieniłby mu się kształt kapelusza(mój - gładki, atlasowy i z Twojego wątku - z regularnymi wgłębieniami), a także jego kolor(mój - jasnobrązowy, "klasyczny" owocnik - białawy)...
Czy on tak ma?
#4871
od stycznia 2007
Cóż, powiedzieć, dobrze, ze zachowujesz czujność i kto wie, hmm, ja nie wiem :-( co się okaże z Twoim grzybkiem :-)
(wypowiedź edytowana przez topazzz 21.czerwca.2009)
Dzisiaj znalazłem kilkanaście stanowisk Marasmius rotula i... muszę powiedzieć, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo, żeby główny bohater wątku był właśnie tym grzybem...
Pozostaje mieć nadzieję, że może jeszcze ktoś na to zerknie i coś mu przyjdzie do głowy...
EDIT: A swoją tezę motywuję tym mianowicie, że Marasmius rotula w zbliżonej do tytułowego grzyba fazie wzrostu wygląda już bardzo podobnie do w pełni rozwiniętego owocnika.
(wypowiedź edytowana przez andrzej528 25.czerwca.2009)
Ja też nie mam innego pomysłu oprócz: "dziwny M. rotula".
W atlasie Marka znalazłem bardziej podobne gatunki - Marasmius graminum oraz Marasmius bulliardii. Pewnie to jest kwestia tego na czym rosły, ale to jest dla mnie nieidentyfikowalne jak sam grzyb...
(wypowiedź edytowana przez andrzej528 01.lipca.2009)
M. graminum jest bardziej czerwonawy i rośnie na resztkach traw. Odpada. Myślałam o M. builardii, ale też mi nie pasuje - za jasny kapelusz, za dużo blaszek. Ale przy M. rotula, też podałabym ileś tam wątpliwości :-(
Czyli rozstrzygający byłby pewnie... mikroskop:) Chyba go sobie sprawię...:)
Tak, mikroskop powiedziałby dużo więcej.