Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
GRZYBY NA GRZYBIE
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 do września «

#110

Chyba mi odbiło bo zaczęłam interesować się grzybami "niekonsumpcyjnymi".Znalazłam takie białe malutkie grzybki ,które wyrosły na rozkładającym się innym grzybie.Muszę stwierdzić ,że takie "bezkrwawe"łowy są nawet fascynujące.

#213

To bardzo ciekawe znalezisko.

To któryś z czterech gatunków pieniążków tworzących owocniki na rozkładających się owocnikach gołąbków lub mleczai.

Koniecznie dogrzeb się do sklerocjów (taka tarda bulwka lub ziarenko u podstawy trzonu).
U Collybia cirrhata nie ma sklerocjum.

U pozostałych ważna jest barwa sklerocjum - może być czarna (C. racemosa), żółta-ochrowa-żółtopomarańczowa (C. cookei) lub ciemobrązowa-purpurowobrązowa (C. tuberosa).

Zrób fotki w zbliżeniu sklerocjów.

Gratulacje.

#240

Ja Wam pomieszam trochę w temacie i napiszę o podgrzybku pasożytniczym, o którym Wy na pewno słyszeliście. Też rośnie na grzybie, tyle, że na tęgoskórze. Znalazłam coś takiego dwa razy. Jest szalenie interesujące, brzydko pachnie, średnio wygląda no i jest pod ochroną. Było ich chyba 5 lub 6 na tej bidnej tęgoskórzynie. Ciężkie miał życie...

#0

2004.09.03 18:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piatek
To nie podgrzybek pasożytniczy miał ciężkie życie tylko tęgoskór, bo został przez podgrzybka doprowadzony do takiego bidnego stanu. Krótko mowiac podgrzybek go "zjadł".

#243

Miałam to właśnie na myśli, ale mi nie wyszło. Chyba grzybieję, znaczy: głupieję.:( :)

#226

2004.09.04 07:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (Ania) (Ania)
Jolu, podgrzybek pasożytniczy ma nieliczne udokumentowane stanowiska - warto by było więc sfotografować, zanotować gdzie występowały i kiedy. I napisać notakę do któregoś z przyrodniczych czasopism.... :-))

#247

Dobrze, Aniu. Tamto było w Bargłówce k/Sośnicowic. Jeżeli znowu trafię - postaram się postąpić zgodnie z twoją sugestią.

#248

Dobrze, Aniu. Tamto było w Bargłówce k/Sośnicowic. Jeżeli znowu trafię - postaram się postąpić zgodnie z Twoją sugestią.

#184

Jestem ciekawa czy to te same lub podobne pasożyty na grzybie,a na jakim naprawdę trudno było rozpoznać.


#359

2004.10.12 08:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Mirko, wygląda na to, że to Colybia cirrhata (C. amanitae). Bo nie widać bulwki u podstawy, ale te bulwki są dość trudne do zobaczenia, bo bardzo łatwo odpadają. Najlepiej wziąć taką grupkę owocników wraz z podłożem na dłoń i "rozgrzebać: Jeśli będzie kilka żółtych, nieregularnych "koralików" średnicy kilku mm, to - jak pisał wyżej Marek - będzie to C. cookei, a jeśli będą błyszczące, gładkie, czerwono-brunatne "pesteczki" to będzie to C. tuberosa. A jeśli mimo "grzebania" nic nie będzie to pozostanie C. cirrhata. Te małe pieniążki rosną najczęściej na martwych gołąbkach, mleczajach, krowiakach, lakówkach i innych. Teraz, jesienią możesz spotkać wszystkie trzy gatunki :-)
C. racemosa też możesz spotkać, ale jest dużo rzadszy od tych trzech i poznasz go po rozgałęzionym (jak choinka)trzonie.
A i jeszcze jedno, te grzybki to nie pasożyty - bo jedzą martwe grzyby - to saprotrofy. Pasożyty zjadają żywe :-)

#15

Takie pytanie:

W jaki sposob sie rozmnazaja te Collybie? Czy zarodniki laduja na grzybie juz martwym i gnijacym, tworzac grzybnie, czy w jakis inny sposob sie rozmnazaja?

Dzieki, MG.

#1006

2005.02.28 08:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Najprawdopodobniej jest tak jak piszesz. Zarodniki Collybia osiadają na owocniku (nie tylko martwym - żywym też jak najbardziej)innego grzyba (też np. na lakówkach - Laccaria sp.) i chyba (nie wiem na pewno) jak grzyb zaczyna obumierać to kiełkują i rozwija się grzybnia zjadająca już martwe owocniki.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 do września «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji