• Gwiazdosz ...?
#4799
od stycznia 2007
Ale jest chyba różnica w wyglądzie perystomu naszych gwiazdoszy.
Cześć! Wcześniej nie mogłem, bo moje oko trafiło pod nóż chirurga. Miałem skazę do usunięcia i myślałem że, to będzie drobny zabieg kosmetyczny a tymczasem lekarz zrobił mi z oka "kaszanę" i chwilowo do dyspozycji mam tylko jedno. Grzyby mogą raczej czuć się bezpieczne w mojej okolicy, przynajmniej przez jakiś czas.
Co do gwiazdosza to nie mam zielonego pojęcia o tych grzybach, ponieważ pierwszy raz w naturze zwróciłem na niego uwagę. Dotąd znałem go tylko z literatury.
Prawdopodobnie jest "zgłaszalny", ale o tym też nie mam żadnego pojęcia, bo nigdy tego nie robiłem.
Ta mapka Polski ze zgłoszeniami wygląda dość śmiesznie, tak jakby na Podlasiu w ogóle nic nie rosło. Jeśli ktoś by mi pomógł, pewnie wspólnie moglibyśmy tą sytuację nieco zmienić. Mam w swojej kolekcji sporo zdjęć z gatunkami zagrożonymi itp. Są to jednak fotki z lat poprzednich bez dodatkowych danych i nie nadają się do zgłoszenia. Myślę jednak że, urosną jeszcze nie raz i będę miał okazję je lepiej udokumentować.
Pozdrawiam!
#4822
od stycznia 2007
Mirku, wierzę, że dzięki Tobie GREJ-owe Podlasie zaroi się od rzadkich, chronionych i rzadko notowanych gatunków grzybków!!! :-))) Tak jestem ciekawa co u Ciebie rośnie!!! :-)))
Druga sprawa, jeśli masz dokumentację fotograficzną gatunków chronionych, ktore zgłaszamy do GREJ bez suszków, to tylko powinienieś do nich znać i podać lokalizację, ATPOL, dane o siedlisku, liczności i inne wymagane do zgłoszenia i możesz zgłaszać bez suszków :-)
No i w tym problem. Np: szmaciaków sosnowych(prawdopodobnie sosnowych),kilka -kilkanaście zdjęć w katalogu "Puszcza Knyszyńska", obszar nie mały a zdjęcia robione w różnych miejscach. Ze zdjęć mogę odczytać tylko datę, a gdzie reszta. Nie lubię podawać nierzetelnych danych a niestety muszę przyznać że, do czasu gdy poznałem to forum interesowały mnie tylko grzyby i fotki. Na inne dane nie zwracałem uwagi, tak jak chyba większość grzybiarzy(większość to chyba raczej nawet nie foci). W moich stronach popularne jest powiedzenie "nie od razu Kraków zbudowano". To też myślę że, powoli z Waszą pomocą i z tym problemem sobie poradzę:-)
P.S. - ATPOL?????????;-muszę jeszcze coś o nim poszperać!
#4824
od stycznia 2007
Mirku, na pewno Twoje szmaciaki i inne grzybki będą rosły i w tym roku, to będziesz mógł obserwować je w tym roku na bieżąco i zebrać wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zgłoszeń :-)
Kwadrat ATPOL to taka forma informacji - dodatkowy sposób określenia lokalizacji stanowiska - którą uzyskujemy na podstawie współrzędnych geograficznych danego stanowiska, kalkulator do obliczania kwadratu ATPOL jest tu:
http://www.grzyby.pl/cgi-local/atpol-calculator.cgi Warto sczytywać współrzędne geograficzne w systemie stopnie-minuty-sekundy, wówczas obliczanie ATPOL przy pomocy w/w kalkulatora jest bardzo proste, szybkie i bez wątpliwości :-))) Bez współrzędnych wiele kłopotu może sprawiać wyznaczanie kwadratu ATPOL szczególnie na liniach granicznych kwadratów :-(
#4825
od stycznia 2007
Ja robię to tak, że na danym stanowisku fotografuję ekranik mojej Nokii ze współrzędnymi, które odbieram za pomocą specjalnego odbiornika będącego w kontakcie z moją Nokią poprzez Bluetooth. Trzeba sobie ustanowić jakiś system, żeby wyeliminować pomyłkę przyporządkowania współrzędnych stanowisku innego gatunku - ja robię to tak, że fota współrzędnych jest zawsze gdzieś w środku zdjęć danego stanowiska.
OK! ATPOL znalazłem, a współrzędne danego punktu potrafię odczytać z mapy GOOGLE i przeliczyć je do właściwej postaci(o ile taka dokładność odczytu jest wystarczająca). Wydaje mi się jednak że, w tym przypadku rozbieżność może wynieść maks. kilkanaście metrów co chyba nie jest az tak istotne?
Pozdrowienia i jeszcze raz wielkie dzięki:-)
Gwiazdosz jest najprawdopodobniej gwiazdoszem potrójnym. Mirku, gatunki chronione są przyjmowane do GREJ-a na podstawie zdjęć (jeśli nie budzą wątpliwosci identyfikacjnych). Stanowiska określane są raczej nieprecyzyjnie (np. 3 km na południe od Wólki Wielkiej). ATPOL obejmuje 100 km kwadratowych, więc, jeśli jesteś w stanie choc w przybliżeniu okreslić stanowisko gatunków chroniuonych na starych fotografiach, to mozesz je zgłaszać, lub poczekaj na nowe znaleziska.
Cierpliwości mi nie brakuje. Zamiłowania do zbierania grzybów też. Nie będę więc psuł dobrej zabawy i zaczekam aż nowe urosną, jeśli by się jednak uparły i nie chciały to wtedy zacznę szperać w archiwach.
Dzięki za wyjaśnienia:-)
Aniu.-O ile możliwe jest określenie gatunku przy tak zejściowym owocniku to mogę Ci go podesłać. Oczywiście jeśli nie jesteś zawalona robotą. Okres raczej pracowity to i czasu pewnie brakuje:-)
Nie możesz podesłać, bo nie wolno - gatunek chroniony. Poczekajmy na nowe owocniki (zazwyczaj są co roku w tym samym miejscu) i do GREJ przyjmę na podstawie zdjęć.
Z czasem niesety jest kiepsko, ale lepiej nie będzie :-)) Chyba, że na emeryturze :-)) Ale też wątpię.