Seria "małe białe miseczki" (łańcuszek: https://www.bio-forum.pl/messages/33/234970.html) trwa nadal. Tym razem już nie było tak łatwo. Grzybek okazał się niespodziewanie należeć do rodzaju Mollisia (Fr.) P. Karst. co w praktyce oznacza, że albo trzeba nna niego poświęcić kilka lat pracy, albo znajduje się w kluczu Andreasa. Klucz natychmiast mnie zaprowadził do
Mollisia albogrisea nom.prov index PP20090416-005
ale ponieważ jest to "nom.prov.", ponieważ z Andreasem nie ma kontaktu, z braku jakiegokolwiek wiarygodnego (i wogóle jakiegokolwiek) materiału porównawczego oraz jakichkolwiek opisów - uczciwość nakazuje mi do nazwy dopisać "cf.". Dodatkowo większość owocników nie jest w pełni dojrzała.
Długo i porządnie wymęczyłem tego grzybka pod mikroskopem, zwłaszcza byłem zachwycony vakuolami SCBs w komórkach medulla i excipulum. Osoby zainteresowane mogą dostać tablice w wysokiej rozdzielczości.
Informacja o substracie, cytuję z notatek: N fragmencie łąki leżały pocięte na kawałki niegrube pniaczki Picea abies, gdyż tam się składuje drewno. Grzyb występował na stronie, przyciśniętej do trawy (wilgotna kora) i w miejscach, gdzie kory już nie było (drewno), ale nie było go z boków pieńka na powierzchni cięcia.