Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Auriporia aurea
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Nomenklatura, metody, ... « Ktokolwiek widział - poszukiwane rzadkie gatunki grzybów «
i

#499
od maja 2002

2005.10.17 12:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
W Checklist W. Wojewody nie ma tego gatunku więc zastanawiam się czy kiedykolwiek był znaleziony w Polsce.
Wyraźny zapach tego grzyba bardziej niż z morelami kojarzył mi się z rozmarynem:-)
Substrat to kłoda Abies alba.

podoporia aurea

#158
od września 2004

Nie, nigdy nie był znaleziony w Polsce. Czy to Twoje znalezisko? Masz okazy? Trzeba by wrzucić pod mikroskop. O ile sobie przypominam Auriporia aurea ma charakterystyczne, inkrustowane cystydy. Nie można wykluczyć, że to któryś z resupinatowych Hapalopilus-ów.
i

#500
od maja 2002

2005.10.18 01:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Tak, to moje znalezisko i oczywiście mam suchy okaz.
Co do mikroskopowania to za chwilę.
Wcześniej muszę powiedzieć, że o Hapalopilus zupełnie nie pomyślałem. Może dlatego, że kiedyś obserwowałem resupinowate okazy Hapalopilus nidulans i zupełnie nie przypominały mi grzyba z fotografii. Siegnąłem jednak do źródeł i wygląda na to, że wszystkie resupinowate Hapalopilusy zostały sprowadzone do jednego gatunku - Hapalopilus salmonicolor (syn.: H. aurantiacus, H. ochraceolateritius). W ten sposób zestaw cech stał się dość szeroki i zmienny, i dość śmiało dało by się okaz ze zdjęcia podciągnąć, przymykając oko tu i uwdzie, np. na przebarwienia po dotknięciu i pod wpływem odczynników:-) Nieważne.
Przechodząc do sedna czyli odnośnie mikroskopowania - nie wytrzymałem, porzuciłem inne sprawy i zrobiłem sobie preparat w 5% KOH z eksykatu.
Strzepki łożyska cienkościenne i mają sprzążki - jest dobrze!
I szukam tych charakterystycznych cystyd. No i musze powiedzieć, że zawarte w opisie Domańskiego (wg Overholtsa) stwierdzenie, że te cystydy są liczne jest mocno przesadzone. W drugim preparacie znalazłem te cienkościenne, nagie, cylindryczno-butelkowate, wystajece ponad podstawki na 50 mikro. W trzecim preparacie ku mojej uciesze były także grubościenne, butelkowato-szydlaste cystydy, ale gdzie charakterystyczna inkrustacja??? Czyżby rozpuściła sie w KOH? Na znalezienie takich z czapeczką inkrustacji poczekałem do piątego preparatu. Ufff!

Podsumowując:
1)oznaczam ten grzyb jako Auriporia aurea:-) i proszę Cię o weryfikację

2) niepokoje się co to takiego Auriporia aurulenta A. David, Tortič & Jelić (1975)

2) jak oznaczenie się potwierdzi to profesor Wojewoda się ucieszy bo okaz pochodzi z Magurskiego Parku Narodowego (Góra Kamień)

#160
od września 2004

Rzeczywiście wszystkie resupinatowe gatunki Hapalopilus są teraz łączone w jeden: Hapalopilus salmonicolor. Grzybek wyrasta na drzewach iglastych i nie ma cystyd. Stąd oznaczenie Twoje jako Auriporia jest moim zdaniem właściwe. W zasadzie nie jest to Auriporia aurea, która występuje wyłącznie w Ameryce Północnej, ale Auriporia aurulenta David, Tortić & Jelić znana wyłącznie z Europy: Ryvarden i Gilbertson (1933) piszą że jest to gatunek alpejski, środkowoeuropejski. Znany z Ukrainy, "Czechosłowacji", "Jugosławii", Austri, południowych Niemiec, Szwajcarii i Francji.
Chyba wszędzie jest to bardzo rzadki grzybek. Gratuluję znaleziska i gorąco namawiam do jak najszybszego opublikowania!!!!
i

#1944
od sierpnia 2002

2005.10.18 14:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Gratuluję Darku :) No to czeka Ciebie kolejna publikacja. Znowu Acta Mycologica? Znowy kuuupa roboty - czy Xylaria już została zaakceptowana?

#1384
od lipca 2004

2005.10.18 14:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Co cieszy ?
Gonimy Czechów :-)
Darek to weteran :-)
Pimpek złapał "wiatr żagle" :-)
Jest Jacek, Marków trzech, Jola, Elma i wiele innych osób (przepraszam, że nie wymieniam z nazwiska lub longinu - strasznie długo bym wymieniał)
Jest wsparcie zawodowo-naukowe (Kujawa, Piątek, Ronikier - do Pani prośba-osobista, więcej aktywności na forum - tego, nam amatorom potrzeba)
Ponadto, po wypowiedziach, coraz więcej zauważam, że profesjonalni fachowcy coraz częściej się tu wypopwiadają, a nie tylko zaglądają ;-))

Gońmy "Pepiczków" - bo zległości w amatorskim ruchu ekologicznym mamy więcej niż dużo.

Nie będę się "podlizywał" Markowi S., bo to nie ma sensu - jak by nie patrzył, to forum robi swoje :-)))

(wiadomość edytowana przez bogdan 18.października.2005)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Nomenklatura, metody, ... « Ktokolwiek widział - poszukiwane rzadkie gatunki grzybów «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji