A więc tak. Grzybka uważam za oznaczonego.
Geopora arenosa (Fuckel) S. Ahmad Cały opisany eksykat wraz z mikro-fotkami i szkicem z mikrocechami znajduje się na WWKK pod adresem:
http://wwkk.mikologia.pl/spec/20051015_003_PERZ/20051015_003_PERZ.php Jeśli do oznaczenia użylibyśmy Fungi of Switzerland vol. 1 - to nie uda się oznaczyć. Moje zarodniki są większe niż w FoS, włoski w/g FoS powinny być śmiesznie krótkie i gładkie a u mnie są długie i niektóre posiadają ornamentację.
Nordic Macromycetes vol. 1 podaje już włoski do 1000µm i poza jednym olbrzymim włoskiem, którego znalazłem (ale jednak) - to raczej się zgadza. Zaznaczam jednak, że strasznie ciężko pomierzyć włoski w tym grzybku, gdyś są totalnie ze sobą splątane. Są jednak na pewno dłuższe nić w/g FoS.
Zarodniki w NM też już pasują, a na temat ornamentacji włosków klucz ten milczy.
Również klucz G. Senn-Irlet z 1998r. milczy o ornamentacji włosków a ich długość określa jako "dłuższe niż 300µm". Milczy o kroplach w zarodnikach, porusza jednak temat powiększonych komórek excipulum na zewnętrznej stronie miseczki opisując je jako "powięksozne do 30-40µm", co pasowałoby do mojego eksykatu.
Pozostają niezauważone przez żaden klucz bardzo ciekawe, wydłużone do 115µm komórki, wyglądające jak "pseudowłoski" - bezbarwne i z przegrodami. Widocznie nie jest to ważne, lub nie było dotychczas zauważone.
Generalnie grzybek jest ciekawy i już się cieszę na mikroskopowanie kolejnej
Geopora, którą mam :D Może ta sama (też mała), może inna (okrągła, nie gwiaździsto spękana).