#949
od października 2007
We wrześniu 2003,w lesie brzozowo-świerkowym znalazłem kilka takich stojaczków.Ze skromnej notatki jaką wtedy zrobiłem przytoczę informację o przebarwieniach.Miąższ w trzonie po przecięciu podłużnym nabierał barwy różowoszarej by z czasem zciemnieć do szarej z czerwonym refleksem.Podstawa trzonu niebieskawozielonkawa.
Niestety dysponuję tylko tymi dwoma zdjęciami (nie najlepszej jakości,co widać) zrobionymi zwykłą lustrzanką i zeskanowanymi (co też widać).
Swoje typowanie zrobiłem korzystając z książki "Poznajemy grzyby" autorstwa Aurela Dermeka i Alberta Pilata.
Moim zdaniem może to być Leccinum holopus - koźlarz białawy.
#1638
od maja 2002
L. holopus rosnie w torfowcach, jest bardzo rachityczny (w sensie: wątły, delikatnej budowy) i z tego co pamiętam nie zielenieje w podstawie.
Może ten koźlarz to Leccinum cyaneobasileucum?
#952
od października 2007
L.holopus wykluczyłem ze względu na siedlisko i jego wątłość.O L.cyaneobasileucum (formie albinoskiej)niewiele wiem.
Niestety od tamtego czasu nie udało mi się trafić na inne owocniki tego grzybka.Jeśli w tym roku się poszczęści będzie on przebadany o wiele dokładniej,a suszek trafi w ręce specjalistów,a nie do garnka.No chyba,że specjalista uzna,że więcej z niego pożytku w garnku.
rzeczywiście jeśli chodzi o białe kożlarze o różowiejącym a potem szrzejącym miąższu to pasował by L. percandidum.
#1653
od maja 2002
Ale czy L. percandidum ma zieleniejącą podstawę trzonu - wyraźnie widać to na pierwszej fotografii, na okazie środkowym i Jacek też o tym napisał...
Tak. Według Lannoy&Estades i Bona często podstawa trzona i miąższ w podstawie trzona zabarwiony jest zielonkawo lub zielonkawo-niebiesko
#969
od października 2007
Przytoczę może fragmenty opisu,dotyczące trzonu,z wyżej wymienionej książki.
Cytuję "Trzon...Cały biały z odstającymi białymi kosmkami,uszkodzony ciemnieje,u starszych okazów (szczególnie w dolnej części)ciemnieje do koloru szarobrązowego."
Dalej "Miąższ biały,u podstawy żółtawy lub zielonożółtawy.Za młodu w kapeluszu zabarwia się szybko na szaroniebiesko,w górnej części trzonu na jasnoróżowo,lilaróżowo lub czerwonawo.U podstawy trzonu niebieszczeje,nad rurkami często lekko żółknie."
Darku,mógłbyś zerknąć do tego wątku https://www.bio-forum.pl/messages/33/154350.html
(wypowiedź edytowana przez gonzo 11.stycznia.2009)
#1654
od maja 2002
Nie pamiętałem o tym zielenieniu/niebieszczeniu w podstawie trzonu, ale sprawdziłem w monografii Lennoya & Estades i oczywiście macie rację. Sorry za zamieszanie.