Stawiałbym na Trametes gibbosa w różnych fazach wzrostu.
#1479
od października 2007
Przepraszam, ale muszę zadać nieuniknione pytanie: czy to na pewno jest buk?
Nawet Marcin Fałdziński nie był (na moją prośbę) w stanie zidentyfikować jednoznacznie tego drzewka, bo charakterystyka karpu i kora dają dziwnie sprzeczne informacje.
Jacek, masz może zbliżenie fotki kory?
Trametes gibbosa zazwyczaj nie miewa tak pięknie złocistego irpeksoidalnego hymenoforu, ani takiej kolorystyki powierzchni kapelusza. T. gibbosa to zwykle przeciętny, biało-szaro-zielonawy grzybek (zielonawy od porostów i glonów żyjących we włoskach na kapeluszu), z rurkami o barwie kości słoniowej, dość interesująco wydłużonymi w ciekawe foremki geometryczne.
Gdyby pieniek nie był bukiem...
Na pierwszym zdjęciu, w prawym, dolnym rogu widać kawałek, moim zdaniem, kory buka
#1481
od października 2007
Tak, widzieliśmy ten fragment kory i białawe niby-cętki warstwy podkorowej być może wychodzące w procesie rozkładu kory bukowej. Ale przy tej rozdzielczości fotki to nie jest wskazanie na pewno...
Jeśli to buk 100%, to dalej nie typuję gatunku grzybka, chyba że okaże się, że kolory na zdjęciach to akurat ujęcia w zachodzącym słońcu.
Może kiedyś, kiedyś spotkam i wpadnę na cóś podobnego-bukowego :)
Brałaś pod uwagę Lenzites betulina?
#946
od października 2007
A ja nieśmiało sugerował bym gmatwka dębowego i...coś jeszcze (bo jak dla mnie to są tu dwa gatunki).
#1483
od października 2007
Nie, nie brałam pod uwagę Lenzites betulina, choć oczywiście przemknęła mi przez chwilę w pamięci. Ale została odrzucona z tych samych powodów, co gmatwek dębowy.
Dalej nie typuję, bo nie mam mikroskopu, nie moje znalezisko i na kompletnego głupiaka nie chcę wyjść — wolę wyjść na spacer ;-)))