Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ganoderma z jaworowego pniaka.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 grudzień «

#442
od grudnia 2007

2008.12.09 18:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
9.12.2008 Góry Kaczawskie, na pniaku jaworowym (nie jestem 100% pewien) Na tym samym pniaku z drugiej strony była typowa Ganoderma applanatum - lakownica spłaszczona





Możliwe że jest to Ganoderma resinaceum -lakownica jasnomiąższowa [lakownica żywicowata]??, czy jednak G. applanatum?

#1426
od października 2007

2008.12.22 20:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Moim zdaniem to raczej nie jest lakownica jasnomiąższowa, choć Twoje zdjęcie przekroju jest na pierwszy rzut oka zdumiewające. Dlaczego? Bo istnieje tylko jedna polska Ganoderma o białym miąższu, G. valesiacum. Na szczęście gospodarz i środowisko wykluczają ją jednoznacznie. Ten przekrój po dokładnym obejrzeniu okazuje się przekrojem Ganoderma applanatum, prawie idealnym.
Jednak mam taką jedną ciekawą lakownicę, dlatego zapytam — czy ten przekrój to naturalny, powstały po urazie, czy też sam odłamałeś kawałek owocnika? I drugie pytanie - czy skórka przypomina skórkę pomidora, czy też bardziej skorupkę strusiego jaja?

Jeśli odpowiedź na pytanie drugie brzmi "strusie jajo", no to na pewno G. applanatum :)

#465
od grudnia 2007

2008.12.22 21:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Przekrój jest moim dziełem. Skórka była jak na huby delikatna, ale ciężko mi określić podobieństwo do pomidora czy skorupki, jeżeli muszę wybierać to raczej pomidor. Bardzo łatwo poddawała się uciskowi - kilka milimetrów. Postaram się sprawdzić jeszcze raz pniak bo mi nie daje spokoju, czy to nie mogła być jodła (??) Rośnie ich u mnie w lesie tylko kilkadziesiąt sztuk, ale nigdy nie wiadomo.

#467
od grudnia 2007

2008.12.23 18:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Dziś dotarłem do pniaka. Okazało się, że to na 99% jednak buk nie jawor. Ta niby typowa Ganoderma applanatum, jest tą sama lakownicą którą uwieczniłem na zdjęciach powyżej.
???

#1435
od października 2007

2008.12.28 21:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Raczej na pewno applanatum. Tak to w sumie wygląda.
Największą zagadką był dla mnie brak zarodników. Jak to ujął Darek Karasiński, lakownice [moja uwaga: zwłaszcza wieloletnie] to generalnie prawdziwi "fani rozmnażania". Sama to zauważyłam, zbieram i kolekcjonuję wysypy lakownic. Ganoderma applanatum sypie przez cały rok, można nawet powiedzieć, że w okresie jesiennym i późnojesiennym sypie super bardzo intensywnie (przynajmniej w Zachodniopomorskiem). Tego zarodnikowego pyłu niemal nie da się zmyć, gruby rudawy osad zarodników zostaje - na powierzchni owocnika, na liściach pod nim, wokół otworów w hymenoforze. Przez cały rok, śnieg ani deszcz tym zarodnikom niestraszny.
A tutaj na zdjęciach nie widać nic. Jakby owocniki w ogóle nie sypały.
Biorąc pod uwagę dziury w kruście widoczne na ostatnim zdjęciu, myślę, że są po prostu martwe, nie rosną i nie sypią, stąd takie wybielenie kontekstu i brak śladów zarodników. Tylko jeśli tak, to dlaczego jednoroczne lakownice spłaszczone umierają, czemu grzybnia z nich rezygnuje? Tego nie kumam, ale zjawisko wcale nie jest rzadkie, mam bardzo wiele takich "zeszłych w pierwszym roku życia".
Może coś jeszcze przyjdzie mi do głowy, ale musiałabym najpierw pokroić jeden mój własny niewinny owocnik rosnący na dębie ;)

Roboczo uznaję je za G. applanatum, na 99%.

(wypowiedź edytowana przez mykola 28.grudnia.2008)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 grudzień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji