Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Calycina spec. na igłach Pinus
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Antinoa - badania nad rodzajem «
i

#5019
od sierpnia 2002

2008.12.01 14:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Podczas terenowych poszukiwań Antinoa można natrafić na inne grzyby, czasem podobne jedynie ekologią, czasem spokrewnione. Niekiedy sa to bardzo ciekawe gatunki, nad którymi warto się pochylić.

Oto grzybek, który należy do rodzaju Calycina Nees ex Gray choć niektóre mikrocechy są totalnie zaskakujące. Jets to moje nowe znalezisko z początku listopada 2008r. na igłach Pinus.

11
22
33
44
55
1212
3434
232323
Wszystkie zdjęcia (c) 2008 Piotr Perz

Makroskopowo - wzorcowa Calycina i z tego powodu podejrzewałem albinotyczną Pezizella pulchella Fuckel czy A.proximella - jednak mikroskopowo klops ;) Całkowity brak VBs w parafizach, we włoskach (które są nietypowego kształtu) oraz w komórkach marginalnych, które są BARDZO GRUBOŚCIENNE (jak np. u Hyalopeziza). Dodatkową cechą, która jest unikalna - jest krystaliczny exsudat pokrywający zewnętrzną stroną całego apotecjum. Wymiary zarodników też kompletnie nie pomogły w oznaczeniu.

wewe
Szybki szkic bez skali, (c) 2008 Piotr Perz

Grzybek bez zbędnych ceregieli wystrzelił na agar tysiące zarodników i udało się uzyskać czysta kulturę. Zarodniki wykiełkowały już po 48h i obecnie potworzyły ładne kolonie. Poczekamy na anamorfę, Calycina i rodzaje pokrewne w zdecydowanej większości (zawsze?) tworzą anamorfę z rodzaju Chalara.

r4r4
(c) 2008 Piotr Perz

W każdym razie jest warto zająć się tym grzybkiem z racji bliskiego pokrewieństwa z opracowywanym przeze mnie tematem - posiadanie tej czystej kultury na powno będzie przydatne przy sekwencjonowaniu Antinoa.
i

#5020
od sierpnia 2002

2008.12.01 14:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Oczywiście, gdyby ktoś z Was znalazł takiego grzybka - jestem zainteresowany, żeby go oglądnąć. W/g mojej wiedzy żadna ze znanych Calycina nie posiada takich grubościennych komórek marginalnych. Warto widzieć więcej kolekcji. U mnie, w ściółce owocniki tego gatunku występowały w b.dużej ilości. Na początku listopada bardzo dużo z nich było już starych i martwych, więc może jest to JESIENNY gatunek ?
i

#5063
od sierpnia 2002

2008.12.29 10:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Do dzisiaj nie zaobserwowałem anamorfy. Szkoda, ale kultury rosną ładnie. Początkowo przeszczepiłem je na stare pożywki, były one już za twarde i za suche i nie przyjęły się, ale "szalkę-matkę" wciąż mam bez zanieczyszczeń i w wolnej chwili przeszczepię grzybka na kilka nowych pożywek, już tym razem pełnowartościowych ;)

#68
od sierpnia 2005

2009.10.16 08:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek_m)
Mam kolejną kolekcję tego gatunku, niestety ta sama lokalizacja. Konekcja index PP20091007-002.

1
2
3
4
5
6
7
8

Moja notatka: +/- immature collection. A. IKI+rBB, croziers +, P. thin, simple, w/b VBs, no amyloid regions on section, hyaline crystals on ectal excipulum, not dissolved with KOH, ect.excipulum tx.porrecta/prismatica, inner excipulum STRONG gelatenized tx.?porrecta, thick walled, non-septate marginal "hairs", not protruding. The wall is "swolling" in KOH but is still visible thin hairlike hyphae on ectal excipulum or/and margo. Apothecjum "flower-like" shape.

Doskonale widać bardzo żelowy region wewnętrznego excipulum oraz wyjątkową budowę apotecjum, zbliżoną do wiatu lub pąka. Są oczywiście również te intrygujące, grubościenne komórki marginalne !
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Antinoa - badania nad rodzajem «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji