Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Co wyrosło na moim pniaku?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 do września «

#0

2004.08.21 17:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa1
Na moim pniaku do rąbania drzewa wyrosło kilka grzybów.Próbowałam je oznaczyć, ale w atlasie nie znalazłam takich grzybków.Mam kilka podejrzeń np. jakiś murszak, albo niszczyca,a może gmatwek lub skórnik ew. szczecinkowiec,lub jeszcze coś innego.Załączam zdjęcia.Czy te białe kuleczki to mogą być zarodniki?Zawsze mi się wydawało, że zarodniki grzybów są dużo mniejsze.Pień jest z topoli.Zdjęcia może nie są zbyt dobre, ale stawiam dopiero pierwsze kroki w tej trudnej dziedzinie.

#161

To białe to najpewniej trocinki wyprodukowane przez larwę jakiegoś chrząszcza żerującego w drzewie. Zarodniki grzybów rzadko przekraczają 0.02 mm długości, stąd w ten sposób nie da się ich zfotografować ani tym bardziej zobaczyć gołym okiem.

Wracając do tego co to może być. Jeśli ktoś z lepiej wiedzących nie odpowie na to pytanie to przydała by się jeszcze informacja o tym jaki drzewo posłużyło na ten pieniek do rąbania (jeśli wiesz). Przekrój też jednego i zrób fotkę przekroju.
Czy te grzyby są rosnące (świeże) czy suche.

A w fotografowaniu jak w każdym rzemiośle ćwiczenie czyni mistrza. Robisz - oceniasz - robisz lepsze - oceniasz efekty - korygujesz, robisz lepsze itd.

#0

2004.08.21 21:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa1
Pień jest z topoli.Grzyby są świeże,w dotyku sprężyste, pokryte na wierzchu jakby włoskami, delikatniejszymi przy brzegach, bardziej szczeciniastymi na srodku kapeluszy.Pod tą grupą grzybów pień jest pokryty tymi brązowymi, szczeciniastymi włoskami aż do samego dołu na szerokość kilku centymetrów.

#18

Wydaje mi się że może to być grzyb z rodzaju szaroporka(Bierkandera)

#0

2004.08.23 11:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
To jest na 100% brunatka trogjusza (Coriolopsis trogii). Ten grzyb często wyrasta na topolach i wierzbach oraz jest bardzo chętnie jedzony przez robaczki. Jak się zostawi owocnik w zielniku to często po kilku tygodniach zostają tylko trociny. Pomaga na to przemrażanie w lodówce przez 2-3 tygodnie.

#169

Brunatka Trogiusza w nieco cieplejszych barwach.
i

#5613
od stycznia 2007

To święta prawda o tych robaczkach o wilczych apetytach na brunatkę Trogiusza - moją brunatkę zeżarły robaczki pozostał tylko pył po eksykacie :-(
Dobrze wiedzieć, jak w przyszłości zabezpieczyć takiego grzybka :-)
i

#4636
od listopada 2005

2009.12.11 13:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Wyczytałem kiedyś (nie pamiętam gdzie i kiedy), że po wysuszeniu grzybka, czy jego fragmentu dobrze jest włożyć go do woreczka strunowego z niewielką ilością naftaliny lub innego podobnego specyfiku. Jeśli już był zaczerwiony, to zlikwiduje się tym aktywność żerujących wewnątrz i niewidocznych robaczków, lub w znacznym stopniu ograniczy ich apetyty.
Moje zebrane do zielnika okazy brunatki też spotkał marny los... Gdzieś na forum to pokazywałem kilka lat temu...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 do września «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji