To mój pierwszy gwiazdosz znaleziony w podgnieźnieńskich lasach!
Grażyno, właśnie czytałam Twój wątek o dzisiejszych znaleziskach z Puszczy Bukowej - i o szarudze w Twoich stronach, a u mnie była śliczna, jak nie listopadowa, a raczej kwietniowa pogoda! I też miałam trzecie spotkanie tyle, że z Geastrum sp.! :-)))
Pierwszym moim gwiazdoszem była gwiazdoszowa "mumia" z Radojewa w marcu br., później wieloporek gwiaździsty w tymże Radojewie - w 2006 r. stwierdzony na tym stanowisku przez Marka Zychłę, a dziś w "moich własnych" podgnieźnieńskich lasach - jeden owocnik jakiegoś gwiazdoszka - bardzo się cieszę!!! :-)))
Ale teraz do rzeczy, bo jeszcze wypadałoby wiedzieć, cóż to za gatunek ...
Dziś, 8 listopada 2008, w lesie nad Wełną, z Gniezna kierunek na Bydgoszcz, w zadrzewieniu o składzie: leszczyna, grab, pojedynczo brzoza, nieopodal dąb i sosna - jeden owocnik (będę jeszcze tam szukać, może znajdę więcej...) spoczywał na ściółce. W pierwszym momencie jego główka wielkości takiej sporej galasowej kulki wydawała się być galasem właśnie, ale kolor mi podpadł (różowawobeżowy) i już po chwili było jasne, że to żaden galas ..... :)
Sesja zdjęciowa dała taki materiał do rozpoznawania, niestety nie najlepszy, chyba wrażenie ze znaleziska dało się we znaki, a poza tym to przysłowiowe światło nie było już najlepsze, bo dzień się chylił ku końcowi i słoneczko coraz słabiej świeciło ....
Wiadomo, gatunek chroniony, tak więc owocnik pozostał w lesie, natomiast wygląd jego był dokładnie taki jak na zdjęciach, właściwie trudno było nawet policzyć jego ramiona - chyba ich było 8, ale może znawcy gwiazdoszy rozpoznają ten gatunek? Z góry dziękuję za pomoc :-)))))
I jeszcze jedno, jeśli za dużo zdjęć podałam, to wyedytuję i usunę co niektóre, ale najpierw wolę dać jak najwięcej materiału do rozpoznania.