Dobra,
wymiękłem na całej linii. Ale od początku.
Najpierw chciałem się upewnić w sprawie tego trzonka. Suchy eksykat włożyłem pod MBS-a i upewniłem się:
trzonek - jest, przylegające, brązowe, krótkie włoski - są, białem, poduszeczkowate hymenium jest? Jest. Wszystkie apotecja takie same? TAK.
Następnie wkładam kawałek pod mikroskop i......o kurde...... ja już takiego grzybka gdzieś widziałem..... chm......
PRAWIE takiego samego
Zarodniki 17,7-21,4µm x 8,6-10,3µm bezbarwne, gładkie, z dwoma kropelkami lub jedną, wypełniającą cały zarodnik, lub wypełniającą go wrzecionowato. Niekiedy w zarodnikach jest brązowy bąbelek de Bary-ego (?).
Worki z ośmioma zarodnikami ułożonymi pionowo lub pozomo, zazwyczaj jednorzędowo, nieamyloidalne, wieczkowe, szerokie na 17,7-18,6µm
Parafizy wypełnione bezbarwnymi wakuolami, na szczycie pogrubione do 5,7-6,3µm
Włoski wyrastają z powiększonych kom. zewnętrznego excipulum, brązowych. Są brązowe, z wieloma przegrodami, gładkie, cieńkie - 4,0-5,7µm i zaokrąglone na szcycie do 6,8µm. Posklejane ze sobą, długości BYĆ MOŻE 90-170µm.
No i słuchajcie - zgrzyt na maxa. Wszystko wygląda jak u
Anthracobia melaloma (Alb. & Schwein.) Arnould z posta:
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/show.cgi?33/21366 Są różnice:
- Zarodniki są bardziej wydłużone (Q = 1,8 - 2,2(2,5)), zawierają de Bary, pojedyncza kropelka wygląda inaczej. Ale generalnie mieści się w tamtym grzybku.
- Owocniki całkiem inne, choć włoski takie same. UWAGA!! Znalezione na tym samym wypalenisku!! A co z tym trzonkiem?? ?? ??
Ponieważ przy Asco często trafiają ię albinosy - to może i tutaj mamy z takim do czynienia. Ale czemy całkiem inny kształt owocnika? Tu jest bez dwóch zdań wypukła poduszeczka (z trzonkiem????). No i co z de Bary??
ANIA - ratuj!! :))