#844
od października 2007
no właśnie - chyba się wkopałam w te opieńki :-)))
ważna bardzo jest uwaga na dole listy:
** - gatunki Armillaria były do tej pory najczęściej podawane jako Armillaria mellea w szerokim ujęciu. Ponieważ cechy mikroskopowe są niejednoznaczne, do rejestru przyjmowane są opieńki WYŁĄCZNIE udokumentowane suchymi okazami (najlepiej kilkoma w różnym wieku) oraz z dołączoną staranną dokumentacją fotograficzną – ukazujacą następujące cechy – pokrój całego owocnika (widoczna podstawa trzonu, łuseczki lub włókienka na trzonie), cechy pierścienia (czy błonkowaty czy włóknisty, czy z łuseczkami na dolnej stronie czy nie), łuseczkowanie kapelusza – na młodych i dojrzałych owocnikach.
O rozmieszczeniu opieniek wiemy chyba jedynie z danych pani Żółciak. Natomiast w pozostałych pracach mikologicznych niezwykle rzadko są rozróżniane. Zazwyczaj podawana jest A. mellea s.l.
Ciemna, która jest najpospolitsza ma odnotowane.... 6 stanowisk... Prof. Wojewoda pisze, że jej rozmieszczenie w Pl jest nieznane. No to trzeba je poznać. Na czas jakiś rejestr jest dla opieniek otwarty. Zgłaszane mogą być tylko okazy typowe.