Zgłoś i prześlij - będę musiała zweryfikować miokroskopowo zanim zatwierdzę...
#412
od grudnia 2005
Aniu, prześlę jak najszybciej
a na forum o roślinach zadam pytanie - co to jest za rodzaj trawy w których rosna te łysiczki
charakterystyczna kępiasta ze średnioszerokimi bruzdkowatymi źdźbłami
chodzi mi tylko o rodzaj nie o gatunek
Trawa to śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa)
:-))
#413
od grudnia 2005
dziekuję Aniu,
ta trawa w ogóle sprzyja grzybom - w dużej mierze łysiczkom
w niej głównie rosną największe i najmocniejsze owocniki Psylocibe semilanceata, Stropharia pseudocyanea, niektórych kołpaczków zwłaszcza takich mocno ciemnych prawie czarnych bodajże Panaeolus rickenii, niektórych małych purchawek(szkoda że teraz ich nie sfociłem bym wiedział co oglądam) takich charakterystycznych małych do 1cm białych grzybków i conajmniej jeszcze kilkunastu gatunków które poza kępami tej trawy nie rosną - a jak rosną to nielicznie i są dużo, dużo mniejsze
Ciekawi mnie czy te grzyby i ta trawa jakoś szczególnie sobie sprzyjają - czy sa przypadki mikoryzy grzyb/trawa lub jakiś innych współdziałań które mogą wyjaśniać tego rodzaju powiązania ?
#3185
od maja 2006
"czy sa przypadki mikoryzy grzyb/trawa" - mnóstwo, około 70% roślin żyje w mikoryzie, czy to są drzewa czy nie.
#422
od grudnia 2005
Piotrze,
a czy sa np gdzieś opracowania nt mikoryzy traw polskich ? np śmiałka
bo może to nie mikoryza a przerastanie np nasion tej trawy albo przerastanie zgniłych zeszłorocznych źdźbeł, a może rzeczywiście mikoryza - gdzie można by to było sprawdzić ?
czy pod mikroskopem biorąc no nie wiem kępkę takiej trawy i sprawdzenie korzeni i plechy grzyba dałoby to odpowiedź w jakiej zyja relacji ?
czy na tej łące wypasane są jakieś zwierzątka?
#425
od grudnia 2005
nie
Jedyne odchody mogą być od zwierząt dzikich,
w Beskidzie Żywieckim mało gdzie wypasa się już zwierzęta, np jedyny kierdel owiec wypasany jest na hali Boraczej - ale tam sa łąki kośne czyli całkowicie inny, dużo bogatszy zespół florystyczny, na tych łąkach ze śmiałkiem darniowym i bliźniczką psia trawką mamy do czynienia z silnie zakwaszonymi glebami ubogimi w wapń [ tuż obok są świerk i jagodowiska (borówczyska) - można by je uznać za niskowartościowe pastwisko podleśne [podobne łączki są porozrzucane po calych Kaszubach [na takich płatach łąk nie ma miejsca na koniczynę, kanie, chwasty, osty czy pieczarki]- dziś w dobie samochodu takie a nawet dużo lepsze pastwiska sa zarzucone od wielu lat.
O mikoryzach z trawami jest spory rozdział w monografii prof. Freya "Ksiega traw polskich" (TURNAU K., RYSZKA P., STENGL A. 2002. Związki mikoryzowe traw. W: Frey L. (red.) Polska księga traw. Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, Kraków, s. 325-354).
Z trawami tworzone są endomikoryzy.
Łysiczki są gatunkami saprotroficznymi a nie mikoryzowymi. Rozkładają martwą materię organiczną (dlatego łatwo je hodować). Zaobserwowana przez Ciebie, Grzesiu, zależność współwystępowania ma najprawdopodobniej związek z dostępnością do martwej materii lub/i warunkami mikroklimatycznymi tworzonymi przez te zwarte i solidne kępy.