Nie widziałam nigdy tego gatunku. Więc ze zdjecia nawet nie próbuję rozpoznawać. Mikro też nie wiele mi da. Podawana była z Polski sprzed wieku z Mazur. Mirku, a były młode owocniki? Na nich są bardziej charakterystyczne cechy - np. pierścieniokształtna strefa, która potem może zanikać.
Kolor wysypu?
#5664
od grudnia 2003
Były cztery (znaczy są).Największy jak widac w mojej dłoni-najmniejszy-połowa niego.Co prawda grzyby są już poza rezerwatem ale i tak pod paragrafem.Nie masz wyjścia.Zapraszam nad Bałtyk po dwa owocniki :-)))Ja nie mam uprawnień :-)))
Może mała dygresja odnośnie grzybów chronionych.W lasach nadmorskich okoliczni grzybiarze wynoszą z lasy kosze sarniaków...doliczyłem do 500 i przestałem liczyć.Sarniak dachówkowaty jest tu obecnie najpospolitszym grzybem-są ich tysiące rosnących i tysiące pociętych zaczerwionych.Jedynie krowiaki widywałem w takich ilościach :-)
Co do gąski-coraz bardziej jestem przekonany o prawidłowym oznaczeniu...
#1618
od maja 2002
To ciekawe na jakiej podstawie Twoje przekonanie co do oznaczenia gatunku wzrasta, bo prawdę mówiąc, nie potrafię dopatrzyć się na prezentowanych okazach cech Tricholoma colossum... nawet rozmiary grzyba są raczej skromne jak dla tego gatunku (wnioskuję z porównania grzyb-dłoń dorosłego człowieka).
Ania chciał oczywiście wykazać maksimum dobrej woli i pozostawiła nadzieję - niepotrzebnie. To inny gatunek, niestety.
#5680
od grudnia 2003
...Co do gąski-coraz bardziej jestem przekonany o prawidłowym oznaczeniu...
:-))Sam kiedyś Darku napisałeś w jaki sposób zwrócić uwagę na post :-)aby zyskał duże zainteresowanie.Efekty są jak widać :-O))
Nigdy nie widziałem gąski wielkiej :-( szkoda,że to nie one.Ale może chociaż dowiemy się co to jest.Dziś znalazłem podobne grzyby ale dwa razy większe w lesie sosnowym,piaszczystym,chrobotkowym.Myślałem,że to jakieś wyrośnięte gąski mydlane lub podobne.Ale to nie te.Pachną jak swieże boczniaki ostrygowate.Jak sie obrobie to wstawię foty.
dzięki :-)
#1620
od maja 2002
:-) Tak, najlepiej wszystkie wątki tytułować: "Prawdopodobnie najbogatsze stanowisko trufli w Polsce - zapraszam na rekonensans z poczęstunkiem".
Trzymam kciuki za znalezienie T. colossum.