2005-10-03
Na ogródku mam leszczynę, więc wybrałem się "pod nią" na Asco-branie :) Okazało się, że liście
Corylus (leszczyny) są doskonałym substratem dla workowców!
20051003-001-PERZ Poduszeczkowate apotecja bez trzonków, początkowo przezroczyste, następnie białe (na szczycie często wciąż przezroczyste), niekiedy z białymi niteczkami grzybni u podstawy poduszeczki. Dochodzą nawet do 0,45 - 0,5mm.
Worki zawierają cztery zarodniki, które są wydłużone, zagięte a z jednej strony zakończone kuleczką :) Niedługo dostarczę pełen mikroopis.
20051003-002-PERZ Czarne kuleczkowate owocniki (podkładki?) z jednym, czarnym, centralnie umiejscowionym wypustkiem. Na pierwszy rzut oka przypominają
Leptosphaeria acut ale czekają dopiero na swoją kolejkę pod mikroskopem.
20051003-003-PERZ Zapewne jakiś
Hymenoscyphus choć nie potrawię jeszcze bezbłędnie odróżniać je od np.
Cyathicula. W przeciwieństwie do mojego poprzedniego znaleziska, które oznaczyłem jako
Hymenoscyphus caudatus (P. Karst.) Dennis - nie ma on teraz różowiejącego trzonka i po ponownym namoczeniu nie różowieje. Zarodniki są też trochę szersze a kropelki bardziej okrągłe. Dokładniejsze mikrochechy - niedługo.
i ostani
20051003-004-PERZ to prześliczna malutka (0,1 - 0,25mm) miseczka na trzonku. Apotecja przezroczyste za młodu, następnie białe, białawe, bardzo-jasno-żółte z mocno cytrynowymi włoskami na obrzeżu miseczki. Są to WŁOSKI, a nie taka "korona" jak u np,
Crocicreas coronatum (Bull.) S.E. Carp. - który jest chyba swoją drogą większy. Dorosłe apotecja są dyskowate, praktycznie płaskie. Mniejsze od 20051003-001-PERZ, co widać na jednej z fotek, gdzie sa obok siebie.
I to wszystko na liściu
Corylus (leszczyna)!! Śliczne, prawda? Teraz tylko jakimś cudem znaleść czas na zmikroskopowanie i mieć szcęście przy oznaczeniu :) No i Waszą pomoc!!
papa
Pimpek