O 1 sekundę przegrałem z PIOTREM, pewno ma szybszy KOMP.? ;-)
#3647
od stycznia 2007
Dziękuję:)
Teraz Xerula longipes fajnie byłoby znaleźć...
Xerula longipes = ma ciemnobrązowy trzon i gorzki smak! Smakowałaś Basiu tego gagatka z fotki?
#3099
od maja 2006
nie bawiłem się w uśmieszki i poszło szybciej, teraz jednak myślę to nadrobić
:-)) ;-)) :)) ;))
Brawo dla Was obu, a następny grzybek już czeka ;)
#3651
od stycznia 2007
Waldku, nie próbowałam go, a teraz już prawie suchy jak pieprz leży na kaloryferze (fajnie, że zaczął się sezon grzewczy) (będę miała poważny kłopot z dobraniem właściwego pudełeczka na tego dłuuuuugiego suszka ;-)
To było tak, tego grzybka wyciągnęłam spod buka, tak ładnie wyszedł sam, w pobliżu rosło sporo podobnych długasków, ale bardziej w gruncie, w pobliżu pniaków, ale w gruncie. Przypuszczałam, że na tyle podobnie wyglądają trzony i kapelusze, że mogą być samym. Ale by je wyciągnąć z podłoża musiałabym solidnie pokopać, a mimo planów zaopatrzenia się w łopatkę jeszcze jej nie miałam ze sobą. Tak więc tylko przypuszczam, że te inne owocniki mogły być tym samym gatunkiem. Żadnego z nich niestety nie spróbowałam. Mam zdjęcia, z których wynika, że one nie mają ciemnobrązowego trzonu. Natomiast teraz znając tę cechę zwrócę uwagę, gdy znów jakieś "monetki" znajdę na swych ścieżkach... :)
#3652
od stycznia 2007
Taaak, obejrzałam fotki w Atlasie roślin i rzeczywiście te moje inne to też Xerula radicata, wypisz wymaluj przegląd moich grzybków od młodszych do starszych, jakie tam obserwowałam.
Czy ciąg dalszy nastąpi w postaci monetki o ciemnobrązowym trzonie, kapeluszu o zamszowatej powierzchni i gorzkim smaku, zobaczymy. Dam znać oczywiście :-)))