dziękuje, Adamie. Zdjęcia były robione następnego dnia po opadach, rosły tylko świerki (z resztą uschnięte).Zapachu prawie w ogóle nie wydzielały.
#143
od sierpnia 2007
Zapytałem się o opady, gdyż chciałem wiedzieć, czy kapelusze były mokre od deszczu, czy też może suche ale i tak błyszczące. Jeśli te grzyby miały suche, ale błyszczące kapelusze o prążkowanych brzegach (ciężko mi jest to stwierdzić na zdjęciach) i wydzielały przykry zapach, to nadal obstawiam Russula foetens. Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania są przeczące, to... może trzeba będzie radykalnie zweryfikować koncepcję i sięgnąć po inny dość podobny gatunek charakterystyczny dla górskich świerczyn.
#148
od sierpnia 2007
Jestem prawie pewny Marcinie, że Twój gołąbek to Russula foetens. Na Twoich zdjęciach widać charakterystyczne cechy dla tego gatunku.
Zdjęcia Stefana są dla mnie nie dość ostre, dlatego zadałem te listę pytań, gdyż dopiero odpowiedź na nie da pewność, czy wóz czy przewóz. W przypadku gołąbków Stefana w grę wchodzić może jeszcze jeden gatunek gołąbka i to do tego jadalny. Ale dopóki Stefan się nie odezwie sprawa pozostaje nierozstrzygnięta.