#1094
od października 2007
Może to dziwne, co powiem, ale ten na stojących drzewach wydaje mi się być innym gatunkiem niż ten na leżącej kłodzie (a konkretnie mówię o owocniku po lewej). Na pierwszych dwóch fotkach widzę Phellinus hartgii, czyli czyreń jodłowy. To jest rzadki gatunek.
Na tym trzecim zdjęciu... No, nie wiem. Taki kształt owocnika przy tak niewielkim rozmiarze? Biały brzeg hymenoforu przyrastającego do pnia, a do tego odstający? Jakiś nieczyreniowaty. To może być jakiś inny nadrzewny koleś-amator jodeł. Niech się światlejsi wypowiedzą, bo u mnie jodeł w stanie naturalnym jak na lekarstwo :-)
(wypowiedź edytowana przez mykola 17.sierpnia.2008)
#1140
od listopada 2006
Spotykałem już wielokrotnie P. hartigii, który jest dość częsty w starszych drzewostanach jodłowych. Opinia, że jest rzadki, związana jest z małym procentem drzewostanów jodłowych w Polsce. Nieczęsty to chyba właściwe słowo, ale najlepiej oddałaby to rzeczywista liczba stanowisk i odniesienie do innych czyreni - Phellinus. Osobiście odnotowałem go na co najmniej dziesięciu w woj. świętokrzyskim, do rejestru zgłosiłem tylko jedno.
Owocniki z trzeciego zdjęcia to także czyrenie jodłowe. Na powalonych kłodach potrafią przybierać takie właśnie nietypowe kształty.
(wypowiedź edytowana przez grzybiorz 17.sierpnia.2008)